Středa 24. července 2024, svátek má Kristýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

LN: Nejlepší je sex nad Polskem

Magazín

  15:05
Letět s Davidem Černým se může na první pohled zdát jako skvělý zážitek. On i je... Dokud výtvarník nezačne předvádět akrobatické kousky.

David Černý řídí letadlo foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

Fotograf Lidových novin se proletěl letadlem, které pilotoval známý umělec David Černý. Nad Českou republikou si povídal o Evropě a Entropě.

Davide, neříkáš si někdy, že vlastně vedeš už jen adrenalinový život?
Já nemám adrenalinový život. Na Floridě jsem lítal na takovém Extra 300, to je letadlo, co se s ním létají závody Red Bull. To je vlastně nejšílenější akrobatické letadlo, co existuje. Chlápek, co se mnou seděl v letadle, mi říkal: "Vydržíte tak dvacet minut. Připravte si pytlíky na zvracení." Vysvětloval jsem mu, že už mám nějakých pár hodin nalítáno a pytlíky nepotřebuju. A on:" No jasně, to tady říkají všichni." To letadlo je v takzvané Unlimited kategorii. Prostě se s ním dá dělat téměř cokoliv, co se rychlosti a obratu týče.Tak jsme lítali, a když jsem udělal takový ostřejší looping, ten chlápek mi řekl:" Hele, to bylo dobrý, ale udělal jsi tam přetížení sedm a půl G. A deset G je skoro konečná..." Bylo to naprosto dokonalý. Pak mě začal upozorňovat, že nám už dochází benzin, takže by nebylo špatné přistát... Ale není to adrenalin.

David Černý na letadle

Takže nemáš pud sebezáchovy. Víš, ono už to, že necháš letadlo na autopilota a věnuješ se sexu - jak jsi mi vyprávěl - o nějakém pudu sebezáchovy taky nesvědčí.
A navíc nad Polskem! To na tom bylo to nejzábavnější. Je fakt, že jsem si všiml, že tak polovině lidí z těch, co se mnou lítali, bylo špatně. Ale není to o pudu sebezáchovy, ten doufám mám. Prostě se mi nedělá špatně při libovolnách obratech a přetížení. Prý to má pár procent obyvatelstva. Je to asi nějaká fyzická úchylka. Ale hodí se.

Podívejte se na video z letu. Celý rozhovor si přečtěte v magazínu Pátek Lidových novin.

Rozhovor s Davidem Černým
si přečtěte v magazínu