Úterý 18. června 2024, svátek má Milan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Loď z plastových lahví doplula do Sydney, na cestě byla 128 dní

Magazín

  15:47
Do přístavu v Sydney dorazila loď Plastiki vyrobená z tisíců plastových lahví. Jde o projekt jednoho z dědiců slavného bankéřského rodu Rothschildů a jeho cílem bylo upozornit veřejnost na znečištění oceánů.

Plastová Plastiki je po 128 dnech plavby Pacifikem v Sydney. foto: Reuters

Osmnáct metrů dlouhý katamaran má za sebou 15 tisíc kilometrů čtyřměsíční plavby Tichým oceánem. Její posádku, k níž patřil i David de Rothschild, v Sydney přišly přivítat stovky lidí. Inspirací pro jméno lodi byla výprava Kon-Tiki mořeplavce a etnografa Thora Heyerdahla. Tento slavný Nor ji podnikl roku 1947 na voru Kon-Tiki s úmyslem dokázat, že Polynésii mohli osídlit i peruánští indiáni, a nikoli pouze asijské národy.Plastiki vyrazila v březnu ze San Franciska a zastavila se na několika ostrovech v jižním Pacifiku. Její trup byl slepen z 12.500 plastových lahví organickým pojidlem vyrobeným z pryskyřice kešu ořechů a třtinového cukru.

Recyklovaný plast byl použit i k výrobě plachet. Plavidlo využívalo výhradně obnovitelné zdroje energie vyráběné ze slunce a větru.

Posádka se raduje. Plastová Plastiki je po 128 dnech plavby Pacifikem v Sydney.

Od odpadků k vítězství
"Toto je nejtěžší část cesty," volal na vítající de Rothschild, když se Plastiki snažila vmanévrovat do přístavu u australského národního námořního muzea v Sydney. Když obtížně řiditelné plavidlo nakonec zakotvilo, ozval se vítězný pokřik stovek přítomných.Jednatřicetiletý de Rothschild se rozhodl udělat něco pro oceány, když si před čtyřmi lety přečetl zprávu OSN o znečištění mořských vod. Stálo v ní, že k nejběžnějšímu mořskému odpadu patří plasty. Rozhodl se dokázat, že je tento materiál možné využít k užitečným věcem, a postavil z lahví loď. Na Plastiki není ekologický jenom kýl nebo plachty, ale rovněž stěžeň, jelikož k jeho výrobě posloužila vyřazená trubka ze zavlažovacího systému.

"Pouť Plastiki je cestou od odpadků k vítězství," řekl americký velvyslanec v Austrálii Jeffrey Bleich, který byl mezi vítajícími.

Plastová loď Plastiki je po 128 dnech plavby Pacifikem v Sydney.

'Hrozně se těším na skleničku vína'
Kromě Rothschilda bylo na palubě pět dalších lidí. Žili v kajutě o 15 metrech čtverečních, sprchovali se ve slané vodě a jedli suchary a konzervy doplňované zeleninou při několika zastávkách na pevnině.

Kromě vichřice o síle 90 kilometrů za hodinu se potýkali také až s osmatřicetistupňovým vedrem a museli opravovat roztržené plachtoví.Kapitánkou plavby byla Jo Rayleová, jediná žena na palubě. "Hrozně se těším na skleničku vína a popovídání s kamarádkami," řekla.

Plastová loď Plastiki je po 128 dnech plavby Pacifikem v Sydney.

Porod dítěte přes Skype
Filmovou dokumentaci cesty dělal Vern Moen, jemuž se v době plavby narodil syn. Porod svého prvního dítěte sledoval díky připojení na Skype a poprvé ho na vlastní oči viděl až v Sydney. "Bylo to hodně neskutečné, když jsem vystoupil na břeh a řekli mi: ´tady máš své dítě´," smál se.

Organizátoři plavby měli původně v úmyslu nechat Plastiki recyklovat, ale nakonec se rozhodli jinak. Ponechají plavidlo nedotčené, aby lidem připomínalo užitečnost odpadového materiálu. "Lidi na nás často hleděli jako na blázny, ale teď můžeme říci, že možné je všechno," řekl de Rothschild.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!