2. listopadu 2009 15:55 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Londýnský Tower suspendoval dva strážce kvůli obtěžování kolegyně

Moira Cameronová v uniformě strážkyně Toweru (archivní snímel z roku 2007). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Moira Cameronová v uniformě strážkyně Toweru (archivní snímel z roku 2007). | foto: ČTK/AP

LONDÝN Londýnský hrad Tower suspendoval dva ze svých strážců kvůli údajnému obtěžování kolegyně Moiry Cameronové - první ženy, která předloni po víc než 500 letech do této služby pronikla.

V podezření je ještě třetí strážce, ale jeho případ se zatím vyšetřuje, oznámila dnes správa této londýnské památky, která proslula jako vězení, popraviště i místo úschovy britských korunních klenotů.

Správa Toweru v prohlášení uvedla, že obtěžování mezi jeho personálem je naprosto nepřijatelné a že bylo zahájeno interní vyšetřování.

Bulvární list The Sun dnes napsal, že uniforma Cameronové byla zohyzděna, že na její skříňce se objevily sprosté nápisy a že úhony došla i stránka o ní v internetové encyklopedii Wikipedia. Mluvčí Toweru řekla, že to nemůže potvrdit.

Cameronová, které je 44 let, byla přijata mezi strážce Toweru v konkurzu, ve kterém porazila pět mužských uchazečů.

Ochranka Toweru, nazývaná Beefeaters ("pojídači hovězího"), má 35 členů.

Mezi jejich povinnosti patří i dohled na to, aby Tower neopustili tamní krkavci, protože pak by se podle legendy zhroutilo království. Pojmenování se údajně odvozuje od denní dávky masa, kterou kdysi strážci za službu dostávali. Postavu "beefeatera" a jeho barvitou uniformu dobře znají milovníci ginu - je na etiketě jeho stejnojmenné značky.

ČTK, Lidovky.cz

Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech
Nejlepší dětské knihy podle věku: Testujeme na vlastních dětech

Dětských knih je na trhu velké množství, a tak je někdy složité najít tu pravou, která bude děti opravdu bavit. My jsme vyzkoušeli osm knížek. Podívejte se, jak v testu našich „redakčních“ potomků obstály, a nechte se inspirovat.