21. února 2010 17:13 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Loutky prezidentů zůstaly v brněnské aukci na ocet

Prezident Klaus jako loutka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Klaus jako loutka | foto: aukcnidum.czReprofoto

BRNO Loutky prezidentů Václava Klause, Vladimíra Putina a Baracka Obamy, které dnes nabídla v aukci společnost AAA v Brně, nenašly nového majitele. Patří prý přitom mezi sběratelské rarity.

Každou lze považovat za velmi propracované umělecké dílo, řekla ČTK Petra Youngová z aukčního domu. Loutky tak nyní musí čekat na příští aukci. "Prostě zatím nepřišel jejich čas. Jsou ale natolik zajímavé, že časem nového majitele jistě získají," myslí si Youngová.

Každá z loutek je pohyblivá a měří 30 centimetrů a byla nabídnuta za vyvolávací cenu 85.000 korun za kus. Hlavy jsou řezby ve dřevě, základy těl tvoří bronzové skelety, každý se 16 klouby s garancí 100.000 pohybů bez uvolnění.

Loutky prezidentů v aukci

Autorem loutek je Jaroslav Navrátil ze Zlína, bývalý pracovník tamních filmových ateliérů, dnes výtvarník na volné noze. Věnuje se restaurování, zakázkové tvorbě i práci pro filmaře.

"Pohádkovými loutkami se nedá živit.Je to příliš nákladné," řekl ke svým dílkům Navrátil nedávno ČTK. Loutky lze využít například k natáčení scének. Zároveň však představují sběratelský unikát. Oblečení státníků je z kůže, kovové části jsou dokonce ze zlata a stříbra.

ČTK

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)