17. dubna 2012 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Malí nosálové jsou očkovaní, brzy vyběhnou ven

Chovatelé naočkovali a očipovali v brněnské zoo šesterčata nosála červeného. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Chovatelé naočkovali a očipovali v brněnské zoo šesterčata nosála červeného. | foto: ČTK

Chovatelé naočkovali a očipovali šesterčata nosála červeného, které v brněnské zoo v polovině letošního března přivedla na svět samice Zuzana. Mláďata jsou po zdravotní stránce v pořádku.

Protože je ale ještě venku chladno, drží je matka v teplé ubikaci. Jakmile se vyčasí, jistě s nimi vyrazí do výběhu, řekla mluvčí zoo Lucie Kapounová. Výběh mají nosálové nedaleko restaurace U tygra, která je u vstupu do zoo.

Zatím je v něm vidět pouze otec šesterčat Hubert. Jeho potomci by se měli stát s dvojčaty medvěda kamčastkého hlavním lákadlem letošní turistické sezony.

Nosálové jsou medvídkovité šelmy z jižní Ameriky. V brněnské zoo se jim daří. Loni přivedla Zuzana na svět pět potomků, letos dokonce šest, a to čtyři samečky a dvě samičky.

Nosálové mají velmi dobře vyvinutý nos, kterým mohou otáčet až o 45 stupňů, a prozkoumávat tak své okolí. Nejen čich, ale i ostatní smysly mají nosálové velice dobře vyvinuté. Například dovedně udržují rovnováhu s využitím svého dlouhého ocasu.

Lidovky.cz, ČTK