Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Maraton na ledu. Běžci se na lipenské přehradě bořili do sněhu i ledu

Magazín

  6:00
Černá v Pošumaví (Českokrumlovsko) - Bořící se led a mokrý sníh museli v sobotu překonat účastníci extrémního závodu Lipno Ice Marathon. Jedná se o jediný středoevropský maraton, jehož trasa vede po zamrzlé vodní hladině. Trasa závodu měla start a cíl v Černé v Pošumaví a z velké části vedla po lipenské přehradě. Hladina je pokryta silnou vrstvou ledu se sněhem, které však v posledních dnech začaly lehce tát a měknout. Řekla to ředitelka akce Adéla Černá.

Trasa závodu měla start a cíl v Černé v Pošumaví a z velké části vedla po lipenské přehradě. Hladina je pokryta silnou vrstvou ledu se sněhem, které však v posledních dnech začaly lehce tát a měknout. foto: ČTK

„Když to přeženu, bylo to dnes ve stylu metr dopředu a 25 centimetrů zpátky. Podmínky byly opravdu extrémní. Závodníci se bořili do sněhu a ledu, i když se na první pohled zdálo, že trasa vede po pevném terénu,“ uvedla.

Černá uvedla, že extrémní maratony v podobných podmínkách se konají na různých...
Závodu se účastnilo více než sedm desítek běžců, nechyběli ani zahraniční...

Jako první do cíle dorazil Jan Francke. Stejný muž zvítězil i v předchozích ročnících. Letos trasu zdolal za tři hodiny a 40 minut, v minulosti dokázal zvládnout maraton na lipenském ledě i pod tři hodiny. „Závod byl vzhledem k těm mimořádným podmínkám skutečně náročný. Proto je čas pomalejší,“ řekla Černá.

Na závod vyrazilo více než 70 běžců

‚Havarijní‘ Libeňský most může ovlivnit pražský maraton. Chystají se náhradní trasy

Organizátoři připravují každý rok jinou trasu. Přizpůsobují ji podmínkám a síle ledu, která nebývá na povrchu celé lipenské nádrže stejná. „Letos trať vedla z Černé v Pošumaví kolem ostrovu Tchaj-wan směrem na Lipno nad Vltavou a zpátky,“ řekla. Na závod vyrazilo více než sedm desítek běžců, mezi nimiž nechyběli ani zahraniční účastníci. Maraton si například vyzkoušeli i sportovci z Hongkongu.

Černá uvedla, že extrémní maratony v podobných podmínkách se konají na různých místech ve světě. V Česku ovšem nic podobného není. Inspirací pořadatelů však nebyly podobné podniky v zahraničí. Důvod k organizaci lipenského Ice Marathonu byl jiný. „Říkali jsme si, že by byla škoda nevyužít té velké vodní plochy, na níž by se dal celý maraton uběhnout,“ řekla.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!