Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Marxův Kapitál jako komiks

Magazín

  16:08
TOKIO - Nečekané fanoušky si získal Karel Marx, autor stěžejního teoretického díla socialismu - Kapitálu, v Japonsku. V těchto dnech se na pultech japonských knihkupectví neobjevilo jen tak nějaké nové vydání tohoto díla, nýbrž komiksová podoba typická pro zemi vycházejícího slunce, zvaná manga. Podle agentury AP se za několik dní prodalo kolem 6000 výtisků.

V těchto dnech se na pultech japonských knihkupectví objevila komiksová podoba Marxova Kapitálu typická pro zemi vycházejícího slunce, zvaná manga. foto: ČTK

"Myslím, že lidé u Marxe hledají odpovědi na problémy spojené s kapitalistickou společností," řekl Jusuke Maruo z vydavatelské společnosti. "Samozřejmě, současná globální krize napovídá, že systém nefunguje dobře," dodal Maruo.

Komiksy manga se v Japonsku vyvinuly v uznávaný druh umění. Autoři těchto kreslených seriálů se při tvorbě nevyhýbají ani kontroverzním tématům, mezi nimiž nechyběla například ptačí chřipka či komplikované vztahy se sousední Čínou.

Podle Marua komiksová verze může představovat příjemný úvod do původního díla německého socialisty, který jej sepsal v roce 1867. Cílovou skupinou čtenářů jsou pro vydavatele třicátníci pracující v kancelářích.

Mnoho knih vychází v Japonsku právě v době Vánoc a Nového roku, kdy si spousta lidí bere dovolenou a má více času na čtení.

Beletristickou formou psaný první díl Kapitálu vypráví příběh hlavního hrdiny Robina, který vede továrnu na sýr a vzbouří se proti socialistickým zásadám svého otce. Robin bojuje mezi svými kapitalistickými ambicemi a pocitem viny kvůli vykořisťování svých dělníků.

Komiks bude vydán také v angličtině, korejštině a čínštině. Objeví se na pultech nejen v Asii, ale také ve Spojených státech i v Evropě. A připravuje se manga i dalších dílů Kapitálu.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!