Středa 17. srpna 2022, svátek má Petra
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Masopustní veselí začíná už o víkendu. Hlavní oslavy budou v březnu

Magazín

  9:00
PRAHA - O víkendu v Praze začne masopustní veselí. Maškary v doprovodu harmonikáře v sobotu vyrazí v Modřanech na Sofijské náměstí, kde budou připraveny zabíjačkové speciality. Hlavní masopustní oslavy ale v Praze nastanou na začátku března, na kdy svátek hodování nachystali na Malé Straně, Žižkově, Střížkově nebo Břevnově.

Malostranské masopustní veselí na Pražském hradě foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

Žižkovská radnice se rozhodla masopust pojmout v duchu oslavy místního patriotismu a Svobodné republiky Žižkov, a to pod heslem Žižkov forever - Žižkov navždy!

Podle mluvčího Prahy 3 Jana Sotony bude proto hlavní postavou žižkovský Pepík. "Věříme, že se dostaví žižkovských Pepíků požehnaně, ať již jsou skutečně ze Žižkova nebo odjinud. Chceme dát okolnímu světu najevo, že všichni jsme žižkovští Pepíci a že jsme na to hrdí," poznamenal mluvčí. Hlavního Pepíka ztvární herec Petr Stolař z divadla V Pytli.

Masopustní program zahájí v sobotu 5. března maškarní odpoledne pro děti v paláci Akropolis. Pokračovat se bude v neděli dětským odpolednem a masopustními hody za hudebního doprovodu Žižkovanky v hospodě U vystřelenýho oka.

Hlavní akce, a to masopustní průvod, začne tradičně odpoledne v úterý 8. března, tedy před Popeleční středou, kterou začíná podle liturgického kalendáře období půstu. Průvod z náměstí Jiřího z Poděbrad vyrazí k žižkovské radnici, cestou se budou rozdávat z vozu jitrnice.

Žižkovští Pepíci budou usilovat o rekord
"V rámci doprovodných programů zvažujeme, že se během masopustního průvodu pokusíme pořídit největší společnou fotografii žižkovských Pepíků na světě a budeme usilovat o její zápis do Guinnessovy knihy rekordů," dodal Sotona.

Na Malé Straně vyjde masopustní průvod v sobotu 5. března. Účastníci v maskách i bez nich mají sraz po poledni u hostince U černého vola, kde starosta městské části vydá souhlas k zahájení průvodu masek, "budou-li se tyto chovat mravně". Cesta povede přes několik restaurací, kde bude připraveno občerstvení, na Kampu. U Vltavy bude po celé odpoledne vyhrávat hudba a lidé budou moci ochutnat koblihy, jitrnice, guláš nebo pečené prase, řekla mluvčí Prahy 1 Veronika Blažková.

Masopust (ilustrační foto)

Organizátoři podle ní očekávají účast asi 50 masek, které budou sladěné do jednotného historizujícího stylu. Do průvodu by se ale již tradičně měli zapojit desítky dalších obyvatel Prahy 1 i turistů.

Ve stejný den se maskovaný průvod vydá i Střížkovem, kde mají masky sraz v parku Václavka. O tři dny později mohou oslavit masopust i obyvatelé Prahy 6, průvod Břevnovem ke klášteru je naplánován na téma strašidla.

Masopustního veselí v podobě tradičního smíchovského masopstu se letos nedočkají lidé v Praze 5. Nové vedení smíchovské radnice nemělo podle své mluvčí Jany Skalové na přípravu akce dostatek času, navíc prý byl masopust v minulosti příliš drahý, stál více než milion korun.

Autoři: ,

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat