Středa 6. července 2022, Den upálení mistra Jana Husa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Medvědi v Tatrách ještě nespí, je teplo a mají dost potravy

Magazín

  14:38
Medvědi hnědí v níže položených částech Vysokých Tatrách se ještě neuložili k zimnímu spánku - ačkoli je už prosinec. Na horách panuje poměrně teplé počasí, na zemi neleží sníh a zvířata mají dostatek potravy.
Medvěd hnědý - ilustrační foto.

Medvěd hnědý - ilustrační foto. foto: upload.wikimedia.org

Medvědi hnědí žijící ve Vysokých Tatrách do zimního spánku upadají teprve tehdy, když ve svém okolí nemohou najít nic k snědku. Letos jim ale zatím hlad nehrozí, vydávají se až na Podhale v polském podhůří Tater.

"Na zahradách žerou jablka ze stromů, krmí se jeřabinami," řekl Filip Ziemba z polského Tatranského národního parku, který zkoumá, jak medvědi žijí. Spí jenom ti jedinci, kteří jsou v opravdu velké nadmořské výšce. "Ale kvůli tomu, že ještě neusnuli, nejsou nijak podráždění," uvedl Ziemba.

Usnou či neusnou?
Dodal, že kdyby se neochladilo a sníh by nenapadl, mohlo by se stát, že by se medvědi k zimnímu spánku neuložili vůbec. Tak tomu je v Dolomitech, kde v posledních letech panovaly velmi mírné zimy, nebo v horách na Balkáně.

Zda medvěd na zimu usne, záleží podle odborníků také například na tom, jestli si mladé zvíře najde po opuštění matky své teritorium a vhodný brloh.

Usnuli už naopak medvědi ve slovenských Nízkých Tatrách a ve Velké Fatře. "Zalehli, přesně jak měli - mezi Martinem a Kateřinou. Aktivní už jsou jenom mladá, nezkušená zvířata," řekl zoolog Miroslav Saniga, který pravidelně pozoruje osm medvědích brlohů.

Přijde ochlazení, před Vánoci se ale oteplí
Meteorologové v Polsku předpovídají, že se v příštích dnech výrazně ochladí, před Vánocemi má ale podle nich přijít oteplení. Zimy v nejvyšších polských i slovenských horách jsou stále kratší a mírnější. Dokládají to kromě jiného výsledky výzkumu vrstvy ledu v Mořském oku, největším tatranském jezeře. Souvislá vrstva ledu se ještě mezi lety 1971 a 1982 tvořila na jezeře v průměru 20. listopadu, v letech 1995 až 2007 to bylo až 5. prosince. Led dříve taje a je výrazně tenčí.

Podle Ziemby ale oteplení ve Vysokých Tatrách ještě není tak velké, aby nastala taková situace jako v horách na jihu Evropy, kde medvědi neupadají do zimního spánku vůbec. Aby se tak stalo, musely by se klimatické podmínky v Tatrách v příštích desetiletích změnit velmi výrazně.

Ziemba tvrdí, že je velmi obtížné odhadnout, kolik medvědů hnědých v Tatrách v současnosti žije. Zvířata po horách a jejich podhůří putují, pohybují se navíc velmi rychle. Na Slovensku žije odhadem 500 až 900 medvědů. Přesnější údaje by měl poskytnout projekt sčítání medvědů, který vypracovala slovenská Státní ochrana přírody a který stál 2,1 milionu eur (asi 54 milionů korun).

Autoři: ,

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat