Neděle 3. července 2022, svátek má Radomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Lovci na Floridě hubí přemnožené krajty. Za měsíc jich zabili 68

Magazín

  7:00
MIAMI - Stovky lovců strávily poslední měsíc pročesáváním floridských mokřin Everglades a snažily se ulovit co nejvíc hadů druhu krajta tmavá (Python bivittatus). Dopadnout a zabít se jim podařilo 68 těchto invazivních plazů, uvedla s odvoláním na organizátory lovu agentura AFP.

Krajta tmavá foto: www.allsnakes.netReprofoto

Nejdelší ulovená krajta měřila 4,34 metru, což muži, který ji ulovil, vyneslo prémii 1000 dolarů (asi 19 000 korun). Floridská komise pro ochranu ryb a volné přírody (WCC) rovněž vypsala dvě ceny v hodnotě 1500 dolarů pro lovce, kterým se podařilo ulovit nejvyšší počet krajt.

Domácí mazlíčci v přírodě

Tito hadi jsou původně domovem v jihovýchodní Asii, ale v mokřinách Everglades se jich zabydlely desítky tisíc. Situaci zavinili především lidé, kteří je chovali jako domácí mazlíčky a pak je pustili do přírody. Část hadů také unikla z domácností při hurikánu Andrew v roce 1992.

Malý chlapec si prohlíží kalhoty z kůže ulovené krajty.

Odborníci krajty považují za velkou hrozbu pro místní ekosystém, protože se tu rychle rozmnožily a už nyní početně převyšují původní hadí druhy. Krajty podle nich mohou za klesající počet malých savců v Everglades, jako jsou lasičky, mývalové, králíci a krysy.

V rámci boje proti hadům letos WCC vyhlásila první "Krajtí výzvu", během níž se od poloviny ledna do poloviny února snažili lovci pochytat co nejvíc těchto plazů. Podle organizátorů se na akci sjelo více než 600 účastníků ze 38 amerických států a dokonce i z Kanady. Zapojit se mohl po zaplacení registračního poplatku ve výši 25 dolarů kdokoli starší 18 let. K lovu se směly používat libovolné zbraně pod podmínkou, že zabíjení krajt bude "humánní".

Autoři: ,

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat