18. února 2013 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Lovci na Floridě hubí přemnožené krajty. Za měsíc jich zabili 68

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Krajta tmavá | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Krajta tmavá | foto: www.allsnakes.netReprofoto

MIAMI Stovky lovců strávily poslední měsíc pročesáváním floridských mokřin Everglades a snažily se ulovit co nejvíc hadů druhu krajta tmavá (Python bivittatus). Dopadnout a zabít se jim podařilo 68 těchto invazivních plazů, uvedla s odvoláním na organizátory lovu agentura AFP.

Nejdelší ulovená krajta měřila 4,34 metru, což muži, který ji ulovil, vyneslo prémii 1000 dolarů (asi 19 000 korun). Floridská komise pro ochranu ryb a volné přírody (WCC) rovněž vypsala dvě ceny v hodnotě 1500 dolarů pro lovce, kterým se podařilo ulovit nejvyšší počet krajt.

Domácí mazlíčci v přírodě

Tito hadi jsou původně domovem v jihovýchodní Asii, ale v mokřinách Everglades se jich zabydlely desítky tisíc. Situaci zavinili především lidé, kteří je chovali jako domácí mazlíčky a pak je pustili do přírody. Část hadů také unikla z domácností při hurikánu Andrew v roce 1992.

Malý chlapec si prohlíží kalhoty z kůže ulovené krajty.

Malý chlapec si prohlíží kalhoty z kůže ulovené krajty.

Odborníci krajty považují za velkou hrozbu pro místní ekosystém, protože se tu rychle rozmnožily a už nyní početně převyšují původní hadí druhy. Krajty podle nich mohou za klesající počet malých savců v Everglades, jako jsou lasičky, mývalové, králíci a krysy.

V rámci boje proti hadům letos WCC vyhlásila první "Krajtí výzvu", během níž se od poloviny ledna do poloviny února snažili lovci pochytat co nejvíc těchto plazů. Podle organizátorů se na akci sjelo více než 600 účastníků ze 38 amerických států a dokonce i z Kanady. Zapojit se mohl po zaplacení registračního poplatku ve výši 25 dolarů kdokoli starší 18 let. K lovu se směly používat libovolné zbraně pod podmínkou, že zabíjení krajt bude "humánní".

Lidovky.cz, ČTK
  • 0Diskuse

Co když vás auto nechá ve štychu? Nepodceňujte rozsah asistenčních služeb
Co když vás auto nechá ve štychu? Nepodceňujte rozsah asistenčních služeb

Myslíte si, že základní asistenční služby obsažené v povinném ručení nebo v havarijním pojištění opravdu stačí? Každý vám říká, kam máte volat v případě nepojízdného vozidla, ale nikdo zřetelně nevysvětlí, jak vám v dané situaci pomůže vaše pojišťovna.