Sobota 24. února 2024, svátek má Matěj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Transgender lidé. Není nutné bát se toho, co neznáme

Magazín

  11:16
"Chtěli jsme ukázat, že existuje i něco víc než ostrá hranice mezi dvěma gendery. Často lidé rozlišují jen podle kategorie muž nebo žena. Česká společnost toho o transsexuálních lidech moc neví a my to chceme změnit.“ říká Helena Čechová, která se svým týmem pořádá vzdělávací přednášky a workshopy pro školy.

Lidé sledují požár, který se zatím stále nedaří uhasit. foto: Reuters

Šestadvacetiletá Helena studuje psychologii. Téma transsexuality a transgenderu jí zajímá nejen z profesních důvodů, ale také kvůli tomu, že se s ním setkala ve své rodině. Její bratr totiž prošel transsexuální přeměnou a nyní je ženou. Potíže, s jakými se transgender lidé v Čechách potýkají, inspirovaly Helenu k projektu, který toto téma přiblíží veřejnosti.

Divadelní představení se silným příběhem
Přizvala ke spolupráci další členku rodiny, sestru Miřenku a transgender aktivistu, Alexe Lorenzů, který se s nimi podělil o své zážitky. Společně vytvořili divadelní představení S/He is Nancy Joe, které je inspirované příběhem Alexe a dalších transgender lidí. Hra byla uvedena v Čechách, a nedávno měla premiéru také v Americe.

ČTĚTE TAKÉ

„Díky podpoře programu Think Big od Nadace Telefónica můžeme přednášky nabízet zdarma. Není to ale úplně snadné. Někdy nám vedení školy řeklo, že se obává, co na takové téma řeknou rodiče. Jinde nás naopak uvítali s otevřenou náručí.“ Helena a její tým uspořádali také výstavu fotografií v divadelním Studiu Alta. Fotograf Martin Kámen představil mladé lidi, kteří se nebojí ukázat mužskou i ženskou roli zároveň. Po vernisáži se mohli diváci zeptat Alexe na jeho pocity, které se váží k jeho genderové identitě.

Nedávno se Helena a její kamarádi účastnili diskuse v Táboře. „Jeden tým z programu Think Big nás pozval do nízkoprahového centra. Byla to pro nás nová zkušenost, protože v publiku bylo několik věřících. Někteří měli na počátku diskuse jasný názor na jakoukoliv odlišnost. Až díky našemu vyprávění se jim otevřely oči a přestali se bát světa, který neznají. Vždyť transsexuálové si svoji jinakost nevybrali, oni se tak narodili a my bychom to měli respektovat.“

Rozdáváme batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced ZDARMA!
Rozdáváme batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced ZDARMA!

Hledáme maminky, které s námi otestují oblíbené batolecí mléko Nutrilon 3 Advanced. Obsahuje důležité vitamíny a minerály, včetně vitamínů A, C a...