Úterý 28. ledna 2020svátek má Otýlie 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Mikuláš, čert i anděl navštíví děti bez ohledu na krizi i chřipku

Mikuláš, čert a anděl rozdávali 4. prosince sladkosti dětem ve speciální mikulášské tramvaji, kterou pro ně připravilo město Litvínov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mikuláš, čert a anděl rozdávali 4. prosince sladkosti dětem ve speciální mikulášské tramvaji, kterou pro ně připravilo město Litvínov | foto: ČTK

PRAHA Bez ohledu na světovou hospodářskou krizi a zákeřnou chřipku, kterou už onemocněly stovky osob, vyrazí i letos Mikuláš s čertem a andělem do ulic českých měst a vesnic. V dnešní předvečer svátku svatého Mikuláše, který už za svého života byl velmi oblíbený mezi lidmi a proslul štědrostí, rozdá důstojný muž s bílými vousy, biskupskou mitrou a vysokou berlou dětem dárky a pamlsky.

Mikuláš v doprovodu čerta, anděla a případně dalších nadpřirozených bytostí navštíví dítka po celé republice, zajde i do nemocnic a léčeben. Zřejmě největší rej masek se uskuteční na Staroměstském náměstí v Praze, kde je připraveno pro nejmenší návštěvníky svátečních trhů od 17:00 představení s názvem Ukradené Vánoce.

"Nezkušený čertík Albertík se bude snažit dítkům ukrást Vánoce. Do napínavé podívané se mohou děti samy zapojit, čeká na ně také řada písniček a soutěží a na Václavském náměstí 2000 dárků," řekla mluvčí trhů Hana Tietze. "Volit se bude také nejkrásnější maska," dodala.

Členové divadelního Studia Dialog II. navštívili v pátek 4. prosince pacienty Masarykova onkologicvkého ústavu v Brně v převelčení za Mikuláše, čerta a anděla

Mikulášská tradice, která se datuje už od středověku, je rozšířená po celém světě. Proslulý ochránce víry před pohanstvím a zachránce nespravedlivě obviněných a patron mnoha profesí a řemesel, především školáků, námořníků, lékárníků, notářů a advokátů, je jedním z nejvíce uctívaných svatých v celém křesťanství.

Také v Česku má svou neotřesitelnou pozici, přežil v totalitní době, kdy byly církevní svátky potírány, a neohrozil ho ani Santa Claus, jenž je pro Čechy spíše obchodním symbolem Vánoc.

Maďarský Mikuláš by se měl očkovat

Zvyk není na ústupu, ačkoliv má novou tvář. Děti už se nemodlí, ale říkají básničky, za které už nedostávají ořechy a jablka či mandarinky, ale čokoládu a malý dárek.

Oblíbený svátek využívají ke zvýšení tržeb obchodníci. Inzeráty s nabídkami mikulášských služeb se objevily na internetu, v novinách nebo na letáčcích dávno před tradičním prosincovým svátkem.

Fotogalerie

Hodné děti se mají na co těšit

Prodej mikulášského sortimentu začal letos už v polovině října. Pořídit čokoládové figurky Mikuláše či pekelníka lze levněji než loni, protože prodejci se kvůli obavám z menších útrat Čechů předhánějí ve slevách.

Jihlavské katakomby ovládly od 4. prosince na tři dny pekelné mocnosti. Čerti strašili děti i dospělé, které musel chránit anděl s Mikulášem

Nikdo si zatím netroufne odhadnout, zda a jak se na dnešní oslavě projeví chřipka, s níž bojuje mnoho lidí. Například v Maďarsku zdravotníci Mikuláše varovali, aby dětem raději nepodával ruku a ani je nelíbal na tvář. Pokud je postarší, obézní a chronicky nemocný, doporučili mu před nadílkovou výpravou za dětmi očkování proti chřipce.

,
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!