22. listopadu 2007 9:47 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Milionový obraz ze smetí

Obraz Tres Personajes byl před dražbou vystaven v aukční síni Sotheby´s v New Yorku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Obraz Tres Personajes byl před dražbou vystaven v aukční síni Sotheby´s v New Yorku. | foto: Emmanuel DunandAFP

NEW YORK Za více než milion dolarů byl v úterý v newyorské aukční síni Sotheby's vydražen obraz slavného mexického malíře Rufina Tamaya (1899-1991), který byl před třemi lety nalezen v New Yorku mezi odpadky.

Plátno nazvané Tres personajes (Tři osoby) bylo před dvaceti lety ukradeno v texaském Houstonu ze soukromého domu. Policii se nikdy nepodařilo dostat se mu alespoň na stopu. V roce 2003 obraz našla při své každodenní procházce po Manhattanu Elizabeth Gibsonová mezi pytli s odpadky, jež měly být vbrzku odvezeny.
„Byla sobota ráno a já jsem si šla v sedm ráno pro kávu, když jsem na chodníku mezi černými plastovými pytli na odpadky zahlédla obraz. Koupila jsem si kávu a na cestě zpět mi něco říkalo, abych se pro obraz vrátila,“ popsala Gibsonová svůj nález agentuře AFP. Obraz shledala až na poničený rám ve velmi dobrém stavu. „Byla to obrovská, působivá a krásná malba, řekla jsem si, že do smetí nepatří.“

Červenofialový obraz o velikosti 98 krát 130 centimetrů, který Tamayo namaloval v roce 1970, koupil v roce 1977 jeden muž z Texasu své ženě k narozeninám za 55 tisíc dolarů (téměř 1 milion korun). Manželé jej při stěhování uložili do úschovny a když si jej chtěli v roce 1987 spolu s dalšími věcmi vyzvednout, zjistili, že zmizel.

Záhadu obrazu vyšetřuje FBI
Kam se obraz poděl na dalších 16 let, zůstává do dnešního dne záhadou, stejně jako to, jak se najednou ocitnul na newyorském chodníku. Gibsonová si jej po svém nálezu pověsila doma na zeď, než jí kamarádka upozornila, že může jít o cenné dílo. Nálezkyně tedy začala pátrat na internetu a zjistila, že malba byla uvedena v jedné americké televizní show mezi hledanými obrazy. Obrátila se pro pomoc na aukční síň Sotheby's, kde se marně snažili najít původního majitele obrazu. Detektivové z FBI tento případ stále vyšetřují. Před dražbou byla hodnota obrazu odhadnuta na částku pohybující se mezi 750 tisíci až 1 milionem dolarů (asi 13,5-18 milionů korun). Nakonec byl prodán neznámému kupci za 1 049 000 dolarů (téměř 19 milionů Kč). Gibsonová dostala jako odměnu za odevzdání obrazu 15 tisíc dolarů a navíc dostane nezveřejněnou část výnosu z prodeje.

Dražila se i další díla
V rámci aukce děl latinskoamerických umělců byl prodán také obraz známého kolumbijského malíře Fernanda Botera Déjeuner sur l'herbe (Snídaně v trávě) inspirovaný stejnojmenným slavným dílem Edouarda Maneta, a to za 1,32 milionu dolarů (téměř 23,8 milionu Kč). Boterova plastika Mujer fumando (Kouřící žena) byla vydražena za 1,6 milionu dolarů (téměř 29 milionů Kč). Za vysokou částku byl prodán také obraz Exploración de las fuentes del río Orinoco (Průzkum pramenů řeky Orinoco) španělskomexické malířky Remedios Varové, a to za 1,27 milionu dolarů (skoro 29 milionů Kč).

 

vas, čtk, afp, Lidové noviny

Najdete na Lidovky.cz