14. července 2006 11:39 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Miliony za Shakespeara

Folio Shakespearových dramat. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Folio Shakespearových dramat. | foto: SANG TAN ČTK

LONDÝN Aukční síň Sotheby's včera dražila původní vydání jedné z nejvýznamnějších knih britské literatury - Shakespearovo první Folio. Vzácný svazek vynesl 2,8 milionu liber (115 milionů korun). Jeho novým majitelem se stal londýnský knihkupec, který si nepřeje zveřejnit své jméno.

První Folio se díky tajemnému obchodníkovi stalo nejdražší knihou, která kdy byla vydražena na území Británie. Experti však původně odhadovali, že se cena folia vyšplhá až na 3,5 milionu liber.

Svazek pochází z londýnské Williamsovy knihovny. „Byli jsme velice hrdí, že máme První folio, ale rozhodli jsme se jej prodat, abychom získali peníze na odborné ošetření našich starých rukopisů,“ vysvětlil ředitel ústavu. Instituce vlastnila folio už od roku 1716, tedy nepřetržitě 290 let, čímž vytvořila rekord mezi všemi veřejnými knihovnami.

Folio, první souborné vydání Shakespearových her, vzniklo v roce 1623, sedm let po dramatikově smrti. Kniha obsahovala celkem šestatřicet her, přičemž polovina z nich vyšla tiskem vůbec poprvé. „Nebýt Folia, osmnáct Shakespearových děl by zřejmě bylo zapomenuto brzy po mistrově skonu.

Patří k nim i Shakespearovy nejznámější kusy - Večer tříkrálový nebo Macbeth,“ vypočítává Peter Selley, odborník na anglickou literaturu. Vydražená kniha je v pozoruhodně dobrém stavu - dochovala se v původních deskách z hnědé kůže a s neporušenou vazbou. „Příležitost získat kompletní výtisk Folia, které má i původní obal, přichází velmi zřídka.

Pokud vím, až do včerejší dražby vlastnila takovou vzácnost pouze jediná soukromá osoba. Ostatní neporušené nebo jen málo poškozené svazky - je jich zhruba čtyřicet - jsou ve sbírkách muzeí a dalších institucí,“ tvrdí Selley. „Právě proto byla dražba Sotheby's tak výjimečná,“ dodává.

Vydražené Folio obsahuje řadu ručně psaných poznámek. Čtenář, který je v sedmnáctém století pořídil, si také zatrhal zajímavé pasáže textů. Kupodivu ho nezaujaly citáty, které dnes zná snad každý - například slavné Hamletovo „být, či nebýt“ přešel majitel Folia bez povšimnutí.

Zato si podtrhal řadu výroků ve Snu noci svatojánské a v Koriolanovi. Některý z dalších majitelů knihy pečlivě opravil chybu ve hře Jindřich VI., kde tiskař třikrát omylem zaměnil jméno Margaret za Elinor.

První Folio vyšlo v nákladu 750 výtisků, jeden výtisk stál dvacet šilinků. Do našich časů se zachovala zhruba třetina svazků, a většina z nich je nekompletní. Rekordní cenu vyneslo jedno ze zachovaných Folií v říjnu roku 2001, kdy proběhla dražba v newyorské pobočce aukční síně Christie's. Vzácná kniha se tehdy prodala za zhruba dvě stě milionů korun.

, Lidové noviny

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Obsluha bagru / rypadla, Olomouc, 25 - 35 000 Kč

MIKUPEX TRADE s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj
nabízený plat: 25 000 - 35 000 Kč