Pátek 29. září 2023, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ministr Miko představil obří Atlas krajiny České republiky, váží 10 kilo

Magazín

  12:28
PRAHA - Minulost, přítomnost a výhledy do budoucnosti české krajiny přináší Atlas krajiny České republiky, který představil ministr životního prostředí Ladislav Miko. Atlas, který unesou pod paží pouze dobře vzrostlí dospělí, váží deset kilogramů a obsahuje 800 map, 500 výřezů a velký počet grafů.

Ladislav Miko představuje Atlas krajiny ČR, který váží 10 kilo. foto: ČTK

Zajímavostí je poslední kapitola 352 stránkového díla - nazvaná Krajina v umění. Po stovkách map v ní čtenář uvidí základní díla českých krajinářů.

Ladislav Miko představuje Atlas krajiny ČR, který váží 10 kilo.

Na atlasu, který vznikl po vzoru slovenského, pracovalo na 300 odborníků ze stovky institucí pod vedením Tatiany Hrnčiarové, která se podílela i na přípravě slovenského atlasu. Práce trvaly šest let a stály 55 milionů korun, jejich počátek inicioval v roce 2003 Miko z pozice náměstka ministra životního prostředí.

Ladislav Miko představuje Atlas krajiny ČR, který váží 10 kilo.

První zájemci o unikátní soubor map budou moct atlas získat od ledna. Bude k dispozici i v digitální verzi. Kvůli velkému formátu atlasu, 50 krát 61 centimetrů, počítá ministerstvo i s distribucí jednotlivých listů atlasu, a to hlavně pro školy. Do základních škol bude atlas distribuován přes zřizovatelské obce. Na ministerském seznamu adresátů jsou také střední a vysoké školy, odborné instituce, všechny obce a kraje.

Ladislav Miko představuje Atlas krajiny ČR, který váží 10 kilo.

Cena vázaného atlasu pro individuální zájemce se podle Mikových propočtů bude pohybovat okolo 4500 korun. Ministerstvo počítá s nákladem 5000 tištěných a vázaných kusů a se stejným počtem digitálních nosičů.

Dílo je rozděleno do devíti kapitol, které postupně rozkrývají taje české krajiny. Po geografické části následuje kapitola věnovaná historii krajiny, přírodě, současnosti krajiny, krajině jako dědictví a prostoru pro společnost.

Autoři: ,
Témata: Ladislav Miko, Česko

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!