Úterý 31. března 2020svátek má Kvido 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Místo páření brněnský levhart partnerku zakousl

Samce levharta cejlonského, který se jmenuje Arnold přivezli v sobotu 2. února do brněnské zoo ze Španělska | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Samce levharta cejlonského, který se jmenuje Arnold přivezli v sobotu 2. února do brněnské zoo ze Španělska | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

BRNO Při pokusu o připuštění v brněnské zoo levhart usmrtil samici vzácného levharta cejlonského Ruwani. Místo spáření se levhart na svoji partnerku vrhl a zardousil ji. Chovatelé nebyli schopni smrti samice zabránit. Nikdo z nich nebyl zraněn, řekla mluvčí zoo Lucie Kapounová.

Obě zvířata byla krátce předtím nažraná, odpočatá a klidná. Když se ale k sobě šelmy, jež byly chovány odděleně, dostaly, samec Ruwani okamžitě zakousl. Ze spárů ji nepustil po varovných výstřelech ani po kropení vodou.

Nebezpečné páření

U levhartů jsou podle Kapounové vzájemná napadání s usmrcením poměrně častá. Za uplynulých pět let se v republice staly čtyři, například v zoo v Praze a v Ústí nad Labem.

"Samice byla mrtvá prakticky okamžitě a jejímu úmrtí se nedalo zabránit. Z bezpečnostních důchodů nemohl nikdo mezi šelmy vstupovat," doplnila Kapounová.

Zdůraznila, že chovatelé se na připuštění šelem důkladně připravovali delší čas.

Zvířata byla chována v sousedních ubikacích a nevykazovala vůči sobě známky agrese. Ruwani spala v blízkosti přepouštěcího okénka, za kterým byl samec Arnold. Z jejího chování se dalo vyčíst, že se samce nebojí, přestože ji v minulosti napadl.

Spáření dvojice konzultovali chovatelé s odborníky, kteří jim připuštění odsouhlasili. Brněnská zoo se nyní pokusí pro Arnolda pořídit novou samici. Nyní pro levharty buduje nový výběh.

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!