9. května 2011 17:16 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Místo páření brněnský levhart partnerku zakousl

Samce levharta cejlonského, který se jmenuje Arnold přivezli v sobotu 2. února do brněnské zoo ze Španělska | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Samce levharta cejlonského, který se jmenuje Arnold přivezli v sobotu 2. února do brněnské zoo ze Španělska | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

BRNO Při pokusu o připuštění v brněnské zoo levhart usmrtil samici vzácného levharta cejlonského Ruwani. Místo spáření se levhart na svoji partnerku vrhl a zardousil ji. Chovatelé nebyli schopni smrti samice zabránit. Nikdo z nich nebyl zraněn, řekla mluvčí zoo Lucie Kapounová.

Obě zvířata byla krátce předtím nažraná, odpočatá a klidná. Když se ale k sobě šelmy, jež byly chovány odděleně, dostaly, samec Ruwani okamžitě zakousl. Ze spárů ji nepustil po varovných výstřelech ani po kropení vodou.

Nebezpečné páření

U levhartů jsou podle Kapounové vzájemná napadání s usmrcením poměrně častá. Za uplynulých pět let se v republice staly čtyři, například v zoo v Praze a v Ústí nad Labem.

"Samice byla mrtvá prakticky okamžitě a jejímu úmrtí se nedalo zabránit. Z bezpečnostních důchodů nemohl nikdo mezi šelmy vstupovat," doplnila Kapounová.

Zdůraznila, že chovatelé se na připuštění šelem důkladně připravovali delší čas.

Zvířata byla chována v sousedních ubikacích a nevykazovala vůči sobě známky agrese. Ruwani spala v blízkosti přepouštěcího okénka, za kterým byl samec Arnold. Z jejího chování se dalo vyčíst, že se samce nebojí, přestože ji v minulosti napadl.

Spáření dvojice konzultovali chovatelé s odborníky, kteří jim připuštění odsouhlasili. Brněnská zoo se nyní pokusí pro Arnolda pořídit novou samici. Nyní pro levharty buduje nový výběh.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz