9. ledna 2010 16:45 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Mistrem republiky v licitovaném mariáši je David Grüner

Karty | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Karty | foto: Reprofoto

PRAHA Mistrem republiky v licitovaném mariáši za rok 2009 se stal David Grüner ze Sedlčan. O titul mistra ve Staré myslivecké národní lize v mariáši hrálo 270 hráčů, z toho 14 žen.

"Ke klasickému lízanému mariáši jsem se dostal už na základní škole a postupně jsem začal hrát i volený a licitovaný mariáš. Tomu se věnuji od svých 22 let závodně," řekl Grüner.

Druhé místo obsadil Milan Mareček, třetí Milan Kubát.

Mariáš je tradiční česká hra s 32 kartami, která se začala hrát přibližně v polovině 19. století. Svými herními principy se řadí mezi takzvané zdvihové karetní hry, společně s taroky, bridgem či skatem, které vyžadují přemýšlení a soustředění. V Česku je podle Pavláskové nejrozšířenější karetní hrou.

Volné sdružení licitovaného mariáše, předchůdce dnešního Českého svazu mariáše (ČSM), vzniklo v Mariánských Lázních roku 1986. Mariáš lze hrát i online. K 31. prosinci 2009 měl ČSM 1217 členů. Podle některých tvrzení mariáš do Čech údajně přišel s Napoleonovými vojáky, ale ve Francii neexistuje. Navíc se hraje s německými typy karet, v Čechách nejčastěji s jednohlavými, na Moravě s dvouhlavými. Původ mariáše je proto podle Lucie Pavláskové z Českého svazu mariáše nutné hledat nejspíš ve hře Schnaps, v češtině nazývané také šlus. Nejlepší léta zažil mariáš zřejmě v letech první republiky, vášnivý mariášník byl prý i prezident Antonín Novotný.

ČTK