Pondělí 3. října 2022, svátek má Bohumil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Miura vyráží na Everest

Magazín

  13:02
TOKIO - Pětasedmdesátiletý Japonec chce být opět nejstarším dobyvatelem střechy světa.

Everest. foto: Reprofoto

Pětasedmdesátiletý Japonec Joičiró Miura, který se před pěti lety stal nejstarším dobyvatelem nejvyšší hory světa Mount Everest, včera vyrazil na cestu za dalším rekordem. Chce znovu pokořit „střechu světa“, získat zpět titul jejího nestaršího přemožitele a zároveň se stát nejstarším horolezcem, který na vrchol hory ve výšce 8850 metrů vystoupil opakovaně. Napsala o tom včera agentura AP.

Miura již odletěl do Nepálu, kde stráví nějaký čas aklimatizací, než se vydá do tibetského hlavního města Lhasy. Na Mount Everest totiž bude stoupat z čínské strany. Trénink Miury spočíval mimo jiné v túrách se závažím na končetinách a spánku v kyslíkovém stanu.

Neočekávaných komplikací během svých výprav zažil Miura bezpočet, šlo však zpravidla o záležitosti, jako je nepřízeň počasí. Nyní čele mu ale dělá vrásky na politická situace v Tibetu. Tamní nepokoje provázené násilím by totiž mohly narušit pečlivě sestavený plán cesty.

„Zatím nepadl žádný oficiální verdikt, jak by situace v Číně a v tibetské autonomní oblasti mohla ovlivnit expedice, včetně té naší,“ uvedl včera Miura před odletem do Nepálu. „Doufáme, že se situace v Tibetu co nejdříve stabilizuje a uklidní,“ dodal. Miura se proslavil už v roce 1970, když sjel z Everestu na lyžích. O jeho kousku byl natočen filmový dokument, který byl oceněn Oscarem.

V roce 2003 vylezl tehdy sedmdesátiletý Miura na Mount Everest, a stal se tak nejstarším člověkem, který zdolal nejvyšší horu světa. O rekord jej ale připravil v roce 2006 jeho krajan Takao Arajama, který byl jen o tři dny starší, když vystoupil na vrchol. Z rekordu se ale také dlouho neradoval - loni zdolal Mount Everest další letitý Japonec Kacusuke Janagisawa, kterému v té době bylo 71 let a 63 dní.

„Připadá mi, jako by mne bohyně Everestu vábila zpět,“ řekl loni Miura, když začal na Everest znovu trénovat. Pětasedmdesátiletý horolezec prý svůj věk vůbec nepociťuje. „Cítím se, jako by mi bylo 40 či 30,“ prohlásil.

Horolezcovo zdraví je skutečně výtečné. Testy před jeho výstupem z roku 2003 ukázaly, že má fyzičku devětatřicetiletého muže. Aktivitu i ve vysokém věku má v genech. Jeho otec Keizo Miura se dostal před čtyřmi lety na titulní stránky novin, když v 99 letech sjel na lyžích z hory Mont Blanc. Zemřel předloni ve věku 101 let.

Joičiró Miura dosáhl poprvé vrcholu Mount Everestu 22. května 2003 ve svých sedmdesáti letech. Stal se tak nejstarším mužem, kterému se to podařilo. Na střeše světa stanul se svým synem Gotou.
Autoři:

Puč v Kremlu? Vzpoura generálů? Už se řeší, kdo nahradí Putina

Premium Vzhledem k průběhu ruského vojenského dobrodružství na Ukrajině se začínají objevovat spekulace, že vláda Vladimira...

Bez jazyků i peněz. Čtyřicátnice svým cestováním „Za Kačku“ nakazila tisíce lidí

Premium Levně za posledních pár let navštívila čtyři světadíly, 45 zemí a 69 ostrovů. „Prachobyčejná“ Kateřina Ostrá z Blanska...

Tajemství ženského mokrého orgasmu odkryto. Pokus zjistil původ tekutiny

Premium Záhada to byla pro ženy, pro muže, pro vědecké kruhy. Squirting, ženský mokrý orgasmus, byl dlouho neznámou, včetně...

Mary Kay je 25 let na trhu! Vyhrajte a oslavte to společně s námi
Mary Kay je 25 let na trhu! Vyhrajte a oslavte to společně s námi

Mary Kay slaví 25. výročí na českém a slovenském trhu. To už je pořádný důvod k oslavě a při té příležitosti jsme si pro Vás připravili soutěž o...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat