Středa 8. dubna 2020svátek má Ema 19 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Miura vyráží na Everest

Mount Everest. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mount Everest. | foto: Reprofoto

TOKIO Pětasedmdesátiletý Japonec chce být opět nejstarším dobyvatelem střechy světa.

Pětasedmdesátiletý Japonec Joičiró Miura, který se před pěti lety stal nejstarším dobyvatelem nejvyšší hory světa Mount Everest, včera vyrazil na cestu za dalším rekordem. Chce znovu pokořit „střechu světa“, získat zpět titul jejího nestaršího přemožitele a zároveň se stát nejstarším horolezcem, který na vrchol hory ve výšce 8850 metrů vystoupil opakovaně. Napsala o tom včera agentura AP.

Miura již odletěl do Nepálu, kde stráví nějaký čas aklimatizací, než se vydá do tibetského hlavního města Lhasy. Na Mount Everest totiž bude stoupat z čínské strany. Trénink Miury spočíval mimo jiné v túrách se závažím na končetinách a spánku v kyslíkovém stanu.

Neočekávaných komplikací během svých výprav zažil Miura bezpočet, šlo však zpravidla o záležitosti, jako je nepřízeň počasí. Nyní čele mu ale dělá vrásky na politická situace v Tibetu. Tamní nepokoje provázené násilím by totiž mohly narušit pečlivě sestavený plán cesty.

„Zatím nepadl žádný oficiální verdikt, jak by situace v Číně a v tibetské autonomní oblasti mohla ovlivnit expedice, včetně té naší,“ uvedl včera Miura před odletem do Nepálu. „Doufáme, že se situace v Tibetu co nejdříve stabilizuje a uklidní,“ dodal. Miura se proslavil už v roce 1970, když sjel z Everestu na lyžích. O jeho kousku byl natočen filmový dokument, který byl oceněn Oscarem.

V roce 2003 vylezl tehdy sedmdesátiletý Miura na Mount Everest, a stal se tak nejstarším člověkem, který zdolal nejvyšší horu světa. O rekord jej ale připravil v roce 2006 jeho krajan Takao Arajama, který byl jen o tři dny starší, když vystoupil na vrchol. Z rekordu se ale také dlouho neradoval - loni zdolal Mount Everest další letitý Japonec Kacusuke Janagisawa, kterému v té době bylo 71 let a 63 dní.

„Připadá mi, jako by mne bohyně Everestu vábila zpět,“ řekl loni Miura, když začal na Everest znovu trénovat. Pětasedmdesátiletý horolezec prý svůj věk vůbec nepociťuje. „Cítím se, jako by mi bylo 40 či 30,“ prohlásil.

Horolezcovo zdraví je skutečně výtečné. Testy před jeho výstupem z roku 2003 ukázaly, že má fyzičku devětatřicetiletého muže. Aktivitu i ve vysokém věku má v genech. Jeho otec Keizo Miura se dostal před čtyřmi lety na titulní stránky novin, když v 99 letech sjel na lyžích z hory Mont Blanc. Zemřel předloni ve věku 101 let.

Joičiró Miura dosáhl poprvé vrcholu Mount Everestu 22. května 2003 ve svých sedmdesáti letech. Stal se tak nejstarším mužem, kterému se to podařilo. Na střeše světa stanul se svým synem Gotou.
,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

kkk mmm ggggggg 10:09 28.7.2008
bbbb Re: mmm ttt 10:17 28.7.2008
Daniela 1! Šťastný to Japonec. 23:04 21.3.2008

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!