Neděle 24. září 2023, svátek má Jaromír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Mládek dobývá Polsko

Magazín

  8:55
VARŠAVA - Český hudebník a bavič Ivan Mládek si pomalu získává polské publikum, které před nedávnem takřka zešílelo z písničky Jožin z bažin. Lidé ho stejně jako Ivo Pešáka, který se u Poláků nesmazatelně zapsal svým tancem v klipu k písni, poznávají na ulici, žádají o autogram v restauracích.

Český hudebník Ivan Mládek (vpravo) koncertoval 21. února se svým Banjo Bandem v jihopolském Opole. Šlo o první koncert Mládka v Polsku po fenomenálním úspěchu písničky Jožin z bažin v zemi. foto: ČTK

Setřást ani na chvilku ze sebe nemůže dav novinářů s věčně se opakující otázkou: Jak je možné, že Jožin má takový fenomenální úspěch v Polsku? A Mládek pokaždé odpovídá, že je to asi češtinou, které se Poláci odpradávna smějí, chytlavou melodií, vtipem písničky a v neposlední řadě i uměleckým tancem Pešáka. Ten se českým novinářům přiznal, že je rád, že zatím vždy své skopičiny na jevišti přežil.

Třicet let starý český hit o Jožinovi, který vystupuje z bažin a žere hlavně Pražáky, se dostal do povědomí Poláků díky internetu, kam někdo klip umístil. Úspěch přišel téměř okamžitě. Klip, na který si sám Mládek nevzpomíná, již vidělo na internetu podle neoficiálních informací šest milionů lidí. „Pamatuji si jen na to sako, v němž zpívám, koupil jsem ho tehdy shodou okolností v Polsku,“ přiblížil zpěvák. Podle něj je nyní Jožin více populární v Polsku, než byl před lety v tehdejším Československu.

Svědčí o tom mimo jiné to, že se hraje v rádiích, lidé si ho zpívají na ulici, písničku si stahují do mobilních telefonů. Jeden z místních kabaretů využil melodie a aranžmá a napsal na Jožina vlastní politickou satiru o polském premiérovi Donaldu Tuskovi.

„Je to neskutečné, viděl jsem již několik starých klipů Banjo Bandu a nad jedním jsem se skutečně smíchem rozplakal,“ řekl ČTK Jacek Bialek, ředitel varšavského kulturního domu Swit, kde se místo plánovaného jednoho koncertu konají dvě vystoupení. Pokračovat ve své polské koncertní šňůře bude skupina prakticky až do září.
V Polsku již lze koupit desku se 17 písničkami Banjo Bandu, mezi nimiž je šest v polštině. Co bude dál, bude záležet prý na publiku. To je zatím spokojeno. V Opole a v Poznani, kde se koncerty již uskutečnily, bylo plno, přišli hlavně mladí lidé, kteří se bavili vtipy Mládka, jenž je vyprávěl polsky. „Návrat po letech do Varšavy je příjemný, kdysi jsme odehráli v Polsku asi 300 koncertů jako zcela anonymní skupina, nyní se o nás ví všude. Sotva jsme překročili hranice a vešli do směnárny, už se nám všichni přítomní smáli,“ popsal Mládek. O smích a zábavu jde podle Mládka především. Novináře varuje, aby nehledali v písničce žádný politický podtext. Jožina prý napsal na zakázku, odměnou měl být demižon slivovice. „Ten jsem nikdy nedostal, ale zdá se, že obchod se i tak podařil. Připadá mi, že jsem teď dlužen demižon slivovice spíš já,“ doplnil. Na Moravu se prý Poláci nemusí bát jezdit, po zlikvidování Jožina je tam bezpečno.

Autoři:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!