Pátek 7. května 2021svátek má Stanislav 11 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Moč jako lék. Společně s koronavirem se světem šíří šarlatánství

Koronavirus (ilustrační) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Koronavirus (ilustrační) | foto: Shutterstock

DILLÍ/LONDÝN V Indii politici vládní hinduistické strany BJP propagují kravskou moč jako lék proti nemoci covid-19. V Tanzanii prezident slíbil, že svaté přijímání v kostele virus „vypálí“. V Brazílii tvrdil jeden z kongresmanů, že den půstu zastaví jeho šíření. A vůdce nejmocnější země světa, Donald Trump, prosazoval jako zázračný lék neprověřené antimalarikum, které bylo příčinou nejméně jednoho úmrtí, napsal zpravodajský server The Guardian.

Objevila se také pochybná tvrzení ohledně technologií. Íránské revoluční gardy oznámily, že vyvinuly zařízení, které je schopné zjistit koronavirus na vzdálenost 100 metrů s pomocí magnetického pole a „bipolárního viru“.

A v Británii Eamonn Holmes, moderátor ranního pořadu This Morning televizní stanice ITV, řekl: „Spousta lidí má oprávněné obavy z konspiračních teorií spojujících spuštění 5G mobilních telefonních sítí s koronavirem.“ Zdůraznil ale, že sám těmto zvěstem nevěří. Jak se globální pandemie zhoršuje, politici, duchovní i další vedoucí představitelé z celého světa propagují nevědecké metody, jak se vypořádat s jejím postupem.

Společně s novým koronavirem se objevil bezpočet šarlatánských léků, pochybných rad, jak nákaze předejít, i konspiračních teorií kolujících po sociálních sítích. Ale pokud některou z těchto nevědeckých metod a teorií posvětí někdo z vlivných osobností, je mnohem pravděpodobnější, že jí lidé začnou více důvěřovat. Při nejlepším se jejich naděje nevyplní, při nejhorším scénáři mohou dokonce přispět k šíření viru.

Párty, na nichž se pila kravská moč, navštívily v Indii stovky lidí. Někteří hinduisté věří, že moč od krav, které jsou pokládány za posvátné, má léčivé účinky. V Kalkatě byl zatčen stranický činitel BJP za to, že zorganizoval soutěž v pití kravské moči v době, kdy vědci varovali, aby se lidé vyvarovali shromažďování.

Tanzanský prezident John Magufuli přes Velikonoce zastavil všechny mezinárodní lety, uzavřel školy a univerzity a uvalil povinnou karanténu na všechny návštěvníky z ciziny. Ale zatímco se snažil omezit shromažďování lidí, zároveň obyvatele vyzval, aby navštívili kostely a mešity a hromadně se modlili.

Náboženská shromáždění

„Virus nedokáže přežít v těle Kristově, shoří,“ řekl davu věřících před Velikonocemi. „Proto nepanikařím, když jdu ke svatému přijímání,“ dodal Magufuli. Náboženská shromáždění všech druhů víry se opakovaně stala zdrojem nákazy. Věřící jsou často přesvědčení, že je jejich víra ochrání a kongregace následují příklad svých vůdců.

V Izraeli přibývají případy nákazy v ultraortodoxní komunitě čtyřikrát až osmkrát rychleji než u ostatních obyvatel poté, co vedoucí představitelé ultraortodoxních židů odmítli vládní opatření.

Vlivný izraelský ultraortodoxní rabín Chaim Kanievski původně odmítl uzavřít synagogy a náboženské semináře. „Tóra chrání a zachraňuje,“ prohlásil 92letý rabín. Koncem března ale od tohoto postoje ustoupil a vyzval věřící k modlitbám v soukromí.

V Brazílii pravicový kazatel Letničního hnutí (pentekostalismu) a kongresman Marcos Feliciano vyzval ke „dni abstinence“, k němuž se měli všichni připojit v neděli 5. dubna. Tvrdil, že půst zajistí zázrak a uzdraví Brazílii.

Jeho výzvu podpořil i brazilský pravicový prezident Jair Bolsonaro, jehož reakci na koronavirovou krizi odborníci označili za lehkovážnou, paranoidní a nevědeckou. Stejně jako americký prezident Donald Trump i on propagoval neprověřený lék hydroxychlorochin.

‚Hennessy vás neochrání’

Ve Venezuele, kde se ochromený zdravotní systém sotva vypořádával s nemocnými ještě před propuknutím pandemie, napsal autoritářský prezident Nicolás Maduro na twitter, že nemoc covid-19 zažene čaj z bezu a voňatky citronové, obecně známé jako citronová tráva. Jeho vzkaz byl smazán v rámci kampaně twitteru proti koronavirovým dezinformacím.

A výrobci koňaku Hennessy pro změnu varovali obyvatele Keni, aby nevěřili, že je jejich produkt ochrání před nemocí covid-19. Guvernér Nairobi Mike Sonko totiž vyzval obyvatele, aby pili alkohol - a začal přidávat lahve koňaku do potravinových balíčků pro potřebné.

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...

Norské Rybičky pro chytré hlavičky: Zapojte se do 2měsíčního testu doplňku stravy pro děti
Norské Rybičky pro chytré hlavičky: Zapojte se do 2měsíčního testu doplňku stravy pro děti

Zdravé tuky nebo-li Omega-3 jsou klíčové pro správný vývoj a funkci nervové soustavy. Většina lidí jich ale ve svém jídelníčku nepřijímá dostatek....