Čtvrtek 4. června 2020svátek má Dalibor 22 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Moč jako lék. Společně s koronavirem se světem šíří šarlatánství

Koronavirus (ilustrační) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Koronavirus (ilustrační) | foto: Shutterstock

DILLÍ/LONDÝN V Indii politici vládní hinduistické strany BJP propagují kravskou moč jako lék proti nemoci covid-19. V Tanzanii prezident slíbil, že svaté přijímání v kostele virus „vypálí“. V Brazílii tvrdil jeden z kongresmanů, že den půstu zastaví jeho šíření. A vůdce nejmocnější země světa, Donald Trump, prosazoval jako zázračný lék neprověřené antimalarikum, které bylo příčinou nejméně jednoho úmrtí, napsal zpravodajský server The Guardian.

Objevila se také pochybná tvrzení ohledně technologií. Íránské revoluční gardy oznámily, že vyvinuly zařízení, které je schopné zjistit koronavirus na vzdálenost 100 metrů s pomocí magnetického pole a „bipolárního viru“.

A v Británii Eamonn Holmes, moderátor ranního pořadu This Morning televizní stanice ITV, řekl: „Spousta lidí má oprávněné obavy z konspiračních teorií spojujících spuštění 5G mobilních telefonních sítí s koronavirem.“ Zdůraznil ale, že sám těmto zvěstem nevěří. Jak se globální pandemie zhoršuje, politici, duchovní i další vedoucí představitelé z celého světa propagují nevědecké metody, jak se vypořádat s jejím postupem.

Společně s novým koronavirem se objevil bezpočet šarlatánských léků, pochybných rad, jak nákaze předejít, i konspiračních teorií kolujících po sociálních sítích. Ale pokud některou z těchto nevědeckých metod a teorií posvětí někdo z vlivných osobností, je mnohem pravděpodobnější, že jí lidé začnou více důvěřovat. Při nejlepším se jejich naděje nevyplní, při nejhorším scénáři mohou dokonce přispět k šíření viru.

Párty, na nichž se pila kravská moč, navštívily v Indii stovky lidí. Někteří hinduisté věří, že moč od krav, které jsou pokládány za posvátné, má léčivé účinky. V Kalkatě byl zatčen stranický činitel BJP za to, že zorganizoval soutěž v pití kravské moči v době, kdy vědci varovali, aby se lidé vyvarovali shromažďování.

Tanzanský prezident John Magufuli přes Velikonoce zastavil všechny mezinárodní lety, uzavřel školy a univerzity a uvalil povinnou karanténu na všechny návštěvníky z ciziny. Ale zatímco se snažil omezit shromažďování lidí, zároveň obyvatele vyzval, aby navštívili kostely a mešity a hromadně se modlili.

Náboženská shromáždění

„Virus nedokáže přežít v těle Kristově, shoří,“ řekl davu věřících před Velikonocemi. „Proto nepanikařím, když jdu ke svatému přijímání,“ dodal Magufuli. Náboženská shromáždění všech druhů víry se opakovaně stala zdrojem nákazy. Věřící jsou často přesvědčení, že je jejich víra ochrání a kongregace následují příklad svých vůdců.

V Izraeli přibývají případy nákazy v ultraortodoxní komunitě čtyřikrát až osmkrát rychleji než u ostatních obyvatel poté, co vedoucí představitelé ultraortodoxních židů odmítli vládní opatření.

Vlivný izraelský ultraortodoxní rabín Chaim Kanievski původně odmítl uzavřít synagogy a náboženské semináře. „Tóra chrání a zachraňuje,“ prohlásil 92letý rabín. Koncem března ale od tohoto postoje ustoupil a vyzval věřící k modlitbám v soukromí.

V Brazílii pravicový kazatel Letničního hnutí (pentekostalismu) a kongresman Marcos Feliciano vyzval ke „dni abstinence“, k němuž se měli všichni připojit v neděli 5. dubna. Tvrdil, že půst zajistí zázrak a uzdraví Brazílii.

Jeho výzvu podpořil i brazilský pravicový prezident Jair Bolsonaro, jehož reakci na koronavirovou krizi odborníci označili za lehkovážnou, paranoidní a nevědeckou. Stejně jako americký prezident Donald Trump i on propagoval neprověřený lék hydroxychlorochin.

‚Hennessy vás neochrání’

Ve Venezuele, kde se ochromený zdravotní systém sotva vypořádával s nemocnými ještě před propuknutím pandemie, napsal autoritářský prezident Nicolás Maduro na twitter, že nemoc covid-19 zažene čaj z bezu a voňatky citronové, obecně známé jako citronová tráva. Jeho vzkaz byl smazán v rámci kampaně twitteru proti koronavirovým dezinformacím.

A výrobci koňaku Hennessy pro změnu varovali obyvatele Keni, aby nevěřili, že je jejich produkt ochrání před nemocí covid-19. Guvernér Nairobi Mike Sonko totiž vyzval obyvatele, aby pili alkohol - a začal přidávat lahve koňaku do potravinových balíčků pro potřebné.

Premium

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Krize ho přišla na miliony. „Teď musíme hlavně bojovat a přežít.“ Vláda... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Premium

Fotbalový bohém Fenin: Jsem jájínek, ale ne troska

Martin Fenin | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Slýchává, jak promarnil svůj talent, on naopak namítá, že toho prožil tolik, co za třicet životů. Bohém Martin Fenin se...

Premium

Bojíte se do MHD? Poradíme, jak vybrat auto za jeden plat

Peugeot 206 a Renault Clio | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Pandemie koronaviru zvýšila zájem o nejlevnější auta, která představují bezpečnou alternativu k jízdě v MHD. Porovnali...

Porody již brzy v novém: U Apolináře proběhne modernizace porodnice
Porody již brzy v novém: U Apolináře proběhne modernizace porodnice

V rámci projektu Porodnice 21. století vznikne v Praze moderní porodnické a neonatologické centrum, které umožní porodit v přirozeném rodinném prostředí. Rodiče navíc budou moci s nedonošenými dětmi zůstat po celou dobu hospitalizace.