3. října 2007 11:32 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Módou proti vládě

Návrhářka Vivienne Westwoodová v minulých letech  brojila proti Margaret Thatcherové, Tonymu Blairovi a nyní kritizuje premiéra Gordona Browna. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Návrhářka Vivienne Westwoodová v minulých letech brojila proti Margaret Thatcherové, Tonymu Blairovi a nyní kritizuje premiéra Gordona Browna. | foto: AFP

PAŘÍŽ V 70. letech stála Vivienne Westwoodová u zrodu punkového hnutí. V 80. letech brojila proti tržním reformám britské konzervativní premiérky Margaret Thatcherové.

V minulých letech pak plísnila jejího labouristického pokračovatele Tonyho Blaira za to, jak se postavil k tažení proti terorismu. A nyní se pustila do Blairova nástupce, taktéž labouristického premiéra Gordona Browna. A i jemu vyčítá způsob tažení proti teroristům.

Ke své protivládní kampani používá prostředí, které je možná netradiční, ale Westwoodová se v něm cítí jako doma - módní molo. Učinila tak v pondělí v Paříži, kde byly předváděny modely pro jaro a léto 2008. Nyní 66letá kontroverzní návrhářka zde prezentovala kolekci stroze označenou „56“.

Symbolika tohoto čísla je pro znalce britské politiky jasná: právě na tolik dní chce Brownova vláda prodloužit možnost vazby pro osoby, které jsou podezřelé z terorismu, ale proti nimž nebylo vzneseno obvinění.

Modelky předvádějící na pařížské show modely Vivienne Westwoodové tak byly oblečeny do triček potištěných číslem 56 a halily se do hedvábných přikrývek s podobným potiskem. „56 dní nás před terorismem neochrání,“ svěřila se Westwoodová novinářům po skončení přehlídky. „Potřebujeme ochranu před našimi tyrany, aby pro lidi platily zákony,“ dodala návrhářka, která začala svoji kariéru po boku jedné z nejvýraznějších protestních skupin punkové vlny - Sex Pistols. Britská vláda chce zdvojnásobením stávající 28denní lhůty reagovat na množící se teroristické hrozby.

Westwoodová se svojí „protestní módou“ přišla v době, kdy se v Británii spekuluje o předčasných volbách. Návrhářka sice neprozradila, komu by odevzdala svůj hlas, netajila se ale tím, kdo se její podpory nedočká. „Rozhodně budu hlasovat proti němu, musí odejít,“ řekla na adresu premiéra Browna.

Kritizující... a úspěšná
Politiku nekritizuje Westwoodová poprvé. V minulosti měla na mušce Margaret Thatcherovou kvůli „všem těm jejím deregulacím a volnému trhu“ anebo Tonyho Blaira kvůli „kamuflování problémů a zakrývání toho, co se dělo v Iráku i v Londýně“. Do jejích kolekcí se to však nepromítlo. Kontroverzní návrhářka je kromě své punkové minulosti známá i dalšími „protestními“ postoji - například nenosí kalhotky. Jak uvedla při své loňské návštěvě Prahy v rozhovoru pro časopis Týden, „dodnes do svých kolekcí některé prvky punku zamotává“. Ty se pak stávají součástí světa módy. Úspěch se svými modely - v tomto případě šlo o retrospektivní přehlídku - koneckonců Westwoodová sklidila i v Praze. Módní pouť kontroverzní britské návrhářky je nebývale pestrá. Po ukončení střední školy navštěvovala krátce Harrow Art School, poté vystudovala učitelství. Po osudovém setkání s Malcolmem McLarenem - pozdějším manažerem punkových Sex Pistols - se její kariéra začala vyvíjet jiným směrem. Společně si v roce 1971 otevřeli obchod s módou Let it rock, o rok později butik s módou na slavné londýnské King’s Road. Butik byl několikrát přejmenován. Ke konci sedmdesátých let však dostal jméno, které nese dodnes - World’s End (Konec světa). Poté se vydala Westwoodová dobývat módní svět do Francie a Itálie. Dnes je Westwoodová světoznámou návrhářkou - v roce 1992 dokonce obdržela za svůj přínos módě z rukou královny Alžběty II. Řád britského impéria.


 

ČTK

Najdete na Lidovky.cz