Neděle 6. října 2024, svátek má Hanuš
130 let

Lidovky.cz

Moravané chtějí na sv. Cyrila a Metoděje vyvěsit moravskou vlajku

  17:08
BRNO - Chcu, aby na mojí radnici vlála Moravská vlajka, tak se nazývá akce, ke které se připojilo více než 40 měst a obcí na Moravě. O co jde? V den patronů svatého Cyrila a Metoděje, který připadá na 5. července, vyvěsí obce na radnici moravskou vlajku. Připojí se tak k nepolitické výzvě občanského sdružení Moravská národní obec (MNO).
Moravská vlajka - ilustrační foto.

Moravská vlajka - ilustrační foto. foto: Reprofoto

Cílem akce je připomenout bohatou historii, kulturu a tradice Moravy a vzbudit ve veřejnosti, zvláště v mladých lidech, zájem o jejich poznávání, řekl předseda sdružení Jaroslav Krábek s tím, že počet radnic není konečný.

Podrobnosti o akci i s mapou radnic, které se do akce "Za vyvěšování moravské zemské vlajky" připojily, jsou

Chcu, aby na mojí radnici vlála Moravská vlajka

Příznivci vyvěšování moravské vlajky se sdružují na Facebooku na straně Chcu, aby na mojí radnici vlála moravská vlajka.
Akce má na na sociálním webu Facebook přes 1200 příznivců. Někteří z nich vlajku své radnici věnovali. O jejím vyvěšení rozhodují ve městech rady, v obcích zastupitelstva.

na internetových stránkách sdružení. Jako první se k akci přidala Břeclav.

Město si moravskou historii připomíná svým tradičním červnovým Moravským dnem. Břeclavští radní proto sepsali výzvu ostatním obcím a městům, aby se k akci přidaly.

Na seznamu radnic, které vyvěsí moravskou vlajku, je například Vyškov, Kyjov a Veselí nad Moravou na Hodonínsku, Kuřim na Brněnsku, Tovačov na Přerovsku, nebo Litovel a Uničov na Olomoucku. Z Vysočiny se do akce zapojí Moravské Budějovice, Náměšť nad Oslavou, Velká Bíteš nebo Jaroměřice nad Rokytnou.

Velké Opatovice na Blanensku už v souvislosti s akcí rozhodly o tom, že vlajku vyvěsí i celoročně na svém Moravském kartografickém centru, v němž je vystavena obří plastická mapa Moravy. K akci se přidaly také nedaleké Letovice, Kunštát, Olešnice nebo Lysice, známé svým renesančním zámkem.

Smysl akce vysvětluje sdružení nejen ve své výzvě radnicím, ale i komentáři některých starostů, kteří se k akci připojili. Například starosta Ivančic na Brněnsku Vojtěch Adam vnímá vlajku "jako symbol přihlášení se k historické identitě." Starosta Mikulčic na Hodonínsku Josef Helešic připomíná význam velkomoravského hradiště Valy, které leží v obci.

Původní podobu vlajky schválil už v roce 1848 moravský sněm, tedy tehdejší moravský parlament sídlící v Brně. Je tvořena horním žlutým a dolním červeným pruhem. Stejný prapor má ale i Praha nebo některá jiná města.

Proto je původní moravská vlajka doplněna ještě o další tradiční symbol - moravskou orlici.

Moravská národní obec je sdružení založené v roce 1985. Jde o nepolitické uskupení, které pořádá přednášky a besedy o moravské historii, vydává sborníky o Moravě a pořádá výlety na její zajímavá místa.

Autoři: ,