Úterý 28. června 2022, svátek má Lubomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Mozart úspěšně snižuje kriminalitu na Novém Zélandě

Magazín

  8:59
CHRISTCHURCH - Novozélandské město Christchurch má velmi netypickou zbraň, s jejíž pomocí bojuje proti kriminalitě - Wolfganga Amadea Mozarta. V loňském červnu začalo město pouštět jeho hudbu v městské tržnici a zjistilo, že klasické tóny mají naprosto zázračný účinek na zmírnění zločinných spádů v lidské mysli.

Wolfgang Amadeus Mozart foto: Reprofoto

Pokles drobné kriminality a asociálního chování je naprosto zjevný, napsal dnes místní tisk.

Čísla hovoří jasně. Zatímco v říjnu 2008 bylo v tržnici zaznamenáno 77 případů výtržnictví týdně, ve stejném období letošního roku šlo jen o dva případy týdně.

Čtěte také

A počet incidentů spojených s drogami či alkoholem poklesl z 16 týdně v roce 2008 na letošní nulu. A na nulu také klesla nutnost pomáhat prodejcům s problémovými zákazníky - zatímco před dvěma lety museli místní strážníci zasáhnout průměrně pětatřicetkrát týdně.

Manažer místního svazu podnikatelů Paul Lonsdale tvrdí, že původně se plánovalo pouštět lehkou poslechovou hudbu, jako je například Barry Manilow, ale zjistilo se, že klasická hudba mnohem více uklidňuje.

"Působí tišícím dojmem. A redukuje asociální chování," říká Lonsdale. "Je to tu teď příjemnější. Lidé si tu zvykli i posedět, protože jim to tady připadá bezpečnější."

Autoři: ,

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat