8. listopadu 2010 8:59 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Mozart úspěšně snižuje kriminalitu na Novém Zélandě

Wolfgang Amadeus Mozart | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Wolfgang Amadeus Mozart | foto: Reprofoto

CHRISTCHURCH Novozélandské město Christchurch má velmi netypickou zbraň, s jejíž pomocí bojuje proti kriminalitě - Wolfganga Amadea Mozarta. V loňském červnu začalo město pouštět jeho hudbu v městské tržnici a zjistilo, že klasické tóny mají naprosto zázračný účinek na zmírnění zločinných spádů v lidské mysli.

Pokles drobné kriminality a asociálního chování je naprosto zjevný, napsal dnes místní tisk.

Čísla hovoří jasně. Zatímco v říjnu 2008 bylo v tržnici zaznamenáno 77 případů výtržnictví týdně, ve stejném období letošního roku šlo jen o dva případy týdně.

Čtěte také

A počet incidentů spojených s drogami či alkoholem poklesl z 16 týdně v roce 2008 na letošní nulu. A na nulu také klesla nutnost pomáhat prodejcům s problémovými zákazníky - zatímco před dvěma lety museli místní strážníci zasáhnout průměrně pětatřicetkrát týdně.

Manažer místního svazu podnikatelů Paul Lonsdale tvrdí, že původně se plánovalo pouštět lehkou poslechovou hudbu, jako je například Barry Manilow, ale zjistilo se, že klasická hudba mnohem více uklidňuje.

"Působí tišícím dojmem. A redukuje asociální chování," říká Lonsdale. "Je to tu teď příjemnější. Lidé si tu zvykli i posedět, protože jim to tady připadá bezpečnější."

Lidovky.cz, ČTK