Čtvrtek 6. května 2021svátek má Radoslav 13 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Myslivci budou odstřelovat divočáky v centru Mníšku. Dostali výjimku ze zákona

Divočáci (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Divočáci (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

V Mníšku pod Brdy u Prahy začne odstřel přemnožených divokých prasat na louce Pivovárka, která se nachází uprostřed města. Místní myslivci dostali výjimku ze zákona, která až do konce roku 2018 umožňuje odstřel černé zvěře na nehonebních pozemcích.

Povolení se vztahuje na zelený pás o rozloze asi tří hektarů táhnoucí se centrem Mníšku, který využívají k procházkám lidé se psy a maminky s kočárky. V době odstřelu bude území obehnáno páskami a bude na něj zakázán vstup, řekla dnes novinářům tajemnice městského úřadu Věra Landová.

„Divočáci se stahují do centra obce i do okolí. Nemají tu přirozeného nepřítele. Přestože je myslivci střílejí daleko více než v minulých letech, nedaří se stavy snižovat tak, jak bychom si představovali,“ uvedla Landová. Podle radnice bude nyní možné proti divokým prasatům postupovat účinněji. Povolení od městského úřadu v Černošicích bylo získáno po mnohaletém úsilí a podle zástupců mníšecké radnice jde o výjimečnou záležitost i v rámci republiky.

První odstřely jsou naplánovány od 21. do 24. března vždy od 20:00 do 04:00. Myslivci budou mít k dispozici mobilní kazatelnu, nebo-li posed, a kvůli bezpečnosti budou moci střílet pouze jedním směrem. Po této sérii odstřelů radnice úspěšnost celé akce vyhodnotí a rozhodne, jak dál.

„Musím říct, že jsou myslivci docela odvážní, protože je to docela rizikový odstřel, je to uprostřed obce. Takže podnikáme opatření, kdy jsme si vyhledali všechny sousedy v dosahu několika set metrů, kterým teď budeme zasílat upozornění o zákazu vstupu na louku Pivovárka,“ uvedla Landová. Po městě budou na akci upozorňovat varovné plakáty. Radnice a myslivci budou při odstřelech spolupracovat i s policií a strážníky.

Přemnožená prasata v Mníšku volně chodí do centrálních částí města, mimo jiné na náměstí, k poště nebo prodejně Penny, ke škole i školce. Poničené jsou louky a pole, ploty a zahrady rodinných domů. Právě na nehonebních pozemcích jsou podle Landové největší škody. V minulosti město ve spolupráci s myslivci iniciovalo rozsáhlé koordinované naháňky na území sahajícím od Mníšku po Vltavu a od Zbraslavi za Dobříš a instalovalo také odchytové klece.

Mlynáři byli sexuální predátoři raného novověku, vypráví historik Čechura

Jaroslav Čechura je přední znalec mikrohistorie, jež se zabývá životy a vztahy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jak krutí byli soudci, drábové a panstvo? Co si sedlák mohl dovolit, a za co dostal oprátku? Proč bylo právo v praxi...

Kritika naší práce je zcela neoprávněná, neetické to není, říká headhunterka

Markéta Šveda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Hledá nejvhodnější kandidáty pro vrcholové pozice. Manažery, specialisty, odborníky. „Sama jsem byla kdysi lovená, ale...

Mohl bych napsat knihu. Droppova zpověď o penězích, kritice, covidu i Boratovi

Lukáš Droppa má čtyři reprezentační starty | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Fotbalem si vydělával v sedmi zemích. Zažil čekání na výplatu v Rusku, blahobyt v Turecku i kritiku v Česku. Třeba...