Sobota 2. července 2022, svátek má Patricie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na Havaji šetří, v pátek zavřou školy

Magazín

  23:16
WASHINGTON - Na konci týdne by mělo vždy na jeden den zavřít celkem 256 škol, do kterých chodí okolo 170 tisíc dětí. Jejich rodiče se bouří, nevědí, co si s dětmi v pátek počít.

Prezident Obama mluví ke školákům foto: AFP

Havajské úřady se ale hájí, snaží se tímto způsobem vzhledem k současné ekonomické krizi alespoň trochu ušetřit. Plánují, že zkrácení školního týdne z pěti na čtyři dny by mělo trvat nejméně dva roky. Pro pracující rodiče to však často představuje neřešitelný problém. Nemohou si dovolit zůstávat s dětmi doma.

I z tohoto důvodu se havajští rodiče chystají vyjít do ulic. Současný postup úřadů také někteří z nich již napadli u soudu. Zkrácení školního týdne se samozřejmě nelíbí i učitelům, kteří tak dostávají stále méně a méně peněz. Kvůli tomuto novému opatření bude školní rok na Havaji vůbec nejkratší v celých Spojených státech. Bude mít totiž jen 163 dnů, zatímco v ostatních amerických státech je to průměrně 180 dní.

Paradoxem je, že právě americký prezident Barack Obama, který sám do školy na Havaji chodil, neustále vyzývá k tomu, aby děti trávily ve škole více času. "Nové století vyžaduje více času stráveného v učebnách," citoval ho britský list The Guardian. Děje se ale pravý opak.

"Na jednu stranu říkají, že chtějí naše děti vzdělávat, na druhou stranu ale zavírají školy. Moje dcera nechápe, proč nemůže jít v pátek do školy," stěžovala si například listu Honolulu Advertiser Vernadette Gonzalezová.  

Témata: Havaj, Barack Obama, USA

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat