Pátek 3. dubna 2020svátek má Richard 0 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Na Havaji šetří, v pátek zavřou školy

Prezident Obama mluví ke školákům | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident Obama mluví ke školákům | foto: AFP

WASHINGTON Na konci týdne by mělo vždy na jeden den zavřít celkem 256 škol, do kterých chodí okolo 170 tisíc dětí. Jejich rodiče se bouří, nevědí, co si s dětmi v pátek počít.

Havajské úřady se ale hájí, snaží se tímto způsobem vzhledem k současné ekonomické krizi alespoň trochu ušetřit. Plánují, že zkrácení školního týdne z pěti na čtyři dny by mělo trvat nejméně dva roky. Pro pracující rodiče to však často představuje neřešitelný problém. Nemohou si dovolit zůstávat s dětmi doma.

I z tohoto důvodu se havajští rodiče chystají vyjít do ulic. Současný postup úřadů také někteří z nich již napadli u soudu. Zkrácení školního týdne se samozřejmě nelíbí i učitelům, kteří tak dostávají stále méně a méně peněz. Kvůli tomuto novému opatření bude školní rok na Havaji vůbec nejkratší v celých Spojených státech. Bude mít totiž jen 163 dnů, zatímco v ostatních amerických státech je to průměrně 180 dní.

Paradoxem je, že právě americký prezident Barack Obama, který sám do školy na Havaji chodil, neustále vyzývá k tomu, aby děti trávily ve škole více času. "Nové století vyžaduje více času stráveného v učebnách," citoval ho britský list The Guardian. Děje se ale pravý opak.

"Na jednu stranu říkají, že chtějí naše děti vzdělávat, na druhou stranu ale zavírají školy. Moje dcera nechápe, proč nemůže jít v pátek do školy," stěžovala si například listu Honolulu Advertiser Vernadette Gonzalezová.  

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí
Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí

Zjistila jste, že jste těhotná nebo už máte doma roztomilé batole? Mít děti je obrovská radost, ale zároveň to znamená přemýšlet, jak vše zorganizovat a zaplatit. Na zdraví, zvlášť těch nejmenších, nelze šetřit. Poradíme vám, kde získat nějaké výhody a ušetřit.