14. dubna 2017 14:33 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Na hradu Bezděz v pátek poprvé představili tři vzácné dřevořezby

Na hradu Bezděz jsou v těchto dnech poprvé vystaveny vzácné dřevořezby | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na hradu Bezděz jsou v těchto dnech poprvé vystaveny vzácné dřevořezby | foto: ČTK

BEZDĚZ Na hradu Bezděz na Českolipsku v pátek představili tři vzácné dřevořezby. Původně zdobily zdejší křížovou cestu, pak ale na dlouhá léta zmizely. Až v posledních letech se na hrad vrátily a po celé Velikonoce mohou zrestaurovaná umělecká díla neznámého autora obdivovat návštěvníci v hradní kapli.

Po celou turistickou sezonu tam ale nezůstanou, budou v depozitáři a hrad je bude vystavovat jen při podobných výjimečných událostech, řekl dnes ČTK kastelán Kamil Seidl.

Královský hrad Bezděz je jednou z nejcennějších stavebních památek Libereckého kraje, postavit ho nechal zřejmě v 60. letech 13. století český král Přemysl Otakar II., aby chránil obchodní stezku z Prahy do Žitavy. Do české historie se hrad zapsal mimo jiné jako místo, kde byl uvězněn pozdější král Václav II. s matkou Kunhutou.

Kapličky u cesty na hrad nechala v roce 1686 postavit hraběnka Marie Anna z Valdštejna. Bylo jich 15 a lemovaly cestu desetitisíců poutníků, kteří se na Bezděz přicházeli poklonit černé Madoně montserracké. Tu na hrad přivezl v roce 1666 řád montserratských benediktinů.

Na hradu Bezděz jsou v těchto dnech poprvé vystaveny vzácné dřevořezby
Na hradu Bezděz jsou v těchto dnech poprvé vystaveny vzácné dřevořezby

„Kapličky byly nejprve vyzdobeny malbami, na přelomu 17. a 18. století je nahradily dřevořezby neznámého autora. Bylo jich celkem 14, v poslední kapličce byla soška Panny Marie,“ řekl ČTK ředitel Územní památkové správy Sychrov Miloš Kadlec. Dřevořezby v kapličkách přežily 18. a 19. století, ale i druhou světovou válku. V 50. a 60. letech minulého století se ale začaly ztrácet. Tehdejší kastelán Bezdězu je proto postupně vynosil na hrad, kde byly vystaveny v Purkrabském paláci. Odtud se ale ztratily další, zbylých 11 odvezli proto do muzea v České Lípě. „Tam je dnes mohou návštěvníci vidět, vystaveny jsou v Bieberově kapli,“ doplnil Seidl.

Po třech ztracených dřevořezbách zůstaly jen rámy, které objevil bývalý kastelán Bezdězu Jan Jurička v roce 1983 a pečlivě je uschoval. V březnu 2014 pak při pracích před zahájením sezóny, objevil jednu z postrádaných dřevořezeb - Kladení Krista do hrobu. Poté, co prošla rukama restaurátorů ji loni památkáři představili veřejnosti.

Medializace nálezu podle kastelána zřejmě pomohla objevit i zbylé dřevořezby, které měli soukromí vlastníci. Loni se tak na hrad vrátily i dřevořezby „Šimon Kyrenský pomáhá Pánu Ježíši nést kříž“ a „Pán Ježíš padá pod křížem poprvé“. Obě prošly rukama restaurátorů, kteří práci neznámého řezbáře vrátili někdejší krásu.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz