Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na internetu se objevily stránky, přes které jde ‚svléknout‘ oděv z jakékoliv ženy

Magazín

  16:26
TALLINN/PRAHA - Neznámý programátor splnil sen všech pubertálních mladíků a vytvořil aplikaci DeepNude, která dokáže „vysvléknout oděv z vyfotografované osoby“ za pomoci umělé inteligence. „Aplikace si dokáže s touto úlohou poradit tak kvalitně, že internetová stránka této služby se dnes zhroutila pod náporem zájemců o její vyzkoušení. Společnost slibuje obnovit práci během několika dnů,“ napsal server Fontanka.ru.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Eric GaillardReuters

Aplikace zatím pracuje jen s operačními systémy Windows a Linus. „Je zajímavé, že se program ještě nenaučil obnažovat muže,“ poznamenala Fontanka s tím, že tvůrce slibuje napravit toto opomenutí. Prý jej inspirovala idea „rentgenových brýlí“ z dětství a pro projekt použil algoritmus, který se používá k „dokreslení“ neúplných objektů.

Programátor, který si zachovává anonymitu, používá přezdívku „Alberto“. Prý žije v Estonsku, ale je samozřejmě otázkou, zda se takové informaci dá věřit. Každopádně za možnost získat falešný obrázek obnažené hvězdy či dívky ze sousedství požaduje 50 dolarů, jinak tělo zakryje obří vodoznak.

Podle webu The Verge se cena aplikace ve vylepšené verzi mezitím vyšplhala na 99 dolarů. „Falešné obrázky nahých žen by šlo zneužít k jejich zostuzení, obtěžování a zastrašování,“ varoval server před „všemocným softwarovým nástrojem“, který umožní komukoliv vytvořit realistické akty. Ty sice nejsou dokonalé, ale mohou snadno ošálit, a to třeba i kvůli politickým dezinformacím a propagandě. Snímky z aplikace sice všechny vytvořené nahé obrázky označovaly jako falešné slůvkem „fake“, ale tento vodoznak údajně šlo snadno odstranit, poznamenal server s tím, že kvůli přetížení serveru poskytovatele aplikace však toto tvrzení nemohl ověřit.

Alberto tvrdí, že aplikaci vytvořil pro zábavu a že nečekal takový zájem. DeepNude přirovnává k photoshopu, ve kterém lze prý dosáhnout stejných výsledků. Potenciální právní důsledky jej ale zřejmě znepokojují, a tak licenční smlouva tvrdí, že každý obrázek upravený softwarem DeepNude je „falešnou parodií“ a že jde o „zábavu, nepropagující sexuálně explicitní obrázky“. DeepNude každopádně podle The Verge působí v právní „šedé zóně“ v době, kdy politici po celém světě začínají uvažovat o potenciálních brzdách pro takové padělky, které nejspíše budou každým rokem dokonalejší.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat