Pátek 15. ledna 2021svátek má Alice -1 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Na internetu se objevily stránky, přes které jde ‚svléknout‘ oděv z jakékoliv ženy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Eric GaillardReuters

TALLINN/PRAHA  Neznámý programátor splnil sen všech pubertálních mladíků a vytvořil aplikaci DeepNude, která dokáže „vysvléknout oděv z vyfotografované osoby“ za pomoci umělé inteligence. „Aplikace si dokáže s touto úlohou poradit tak kvalitně, že internetová stránka této služby se dnes zhroutila pod náporem zájemců o její vyzkoušení. Společnost slibuje obnovit práci během několika dnů,“ napsal server Fontanka.ru.

Aplikace zatím pracuje jen s operačními systémy Windows a Linus. „Je zajímavé, že se program ještě nenaučil obnažovat muže,“ poznamenala Fontanka s tím, že tvůrce slibuje napravit toto opomenutí. Prý jej inspirovala idea „rentgenových brýlí“ z dětství a pro projekt použil algoritmus, který se používá k „dokreslení“ neúplných objektů.

Programátor, který si zachovává anonymitu, používá přezdívku „Alberto“. Prý žije v Estonsku, ale je samozřejmě otázkou, zda se takové informaci dá věřit. Každopádně za možnost získat falešný obrázek obnažené hvězdy či dívky ze sousedství požaduje 50 dolarů, jinak tělo zakryje obří vodoznak.

Podle webu The Verge se cena aplikace ve vylepšené verzi mezitím vyšplhala na 99 dolarů. „Falešné obrázky nahých žen by šlo zneužít k jejich zostuzení, obtěžování a zastrašování,“ varoval server před „všemocným softwarovým nástrojem“, který umožní komukoliv vytvořit realistické akty. Ty sice nejsou dokonalé, ale mohou snadno ošálit, a to třeba i kvůli politickým dezinformacím a propagandě. Snímky z aplikace sice všechny vytvořené nahé obrázky označovaly jako falešné slůvkem „fake“, ale tento vodoznak údajně šlo snadno odstranit, poznamenal server s tím, že kvůli přetížení serveru poskytovatele aplikace však toto tvrzení nemohl ověřit.

Alberto tvrdí, že aplikaci vytvořil pro zábavu a že nečekal takový zájem. DeepNude přirovnává k photoshopu, ve kterém lze prý dosáhnout stejných výsledků. Potenciální právní důsledky jej ale zřejmě znepokojují, a tak licenční smlouva tvrdí, že každý obrázek upravený softwarem DeepNude je „falešnou parodií“ a že jde o „zábavu, nepropagující sexuálně explicitní obrázky“. DeepNude každopádně podle The Verge působí v právní „šedé zóně“ v době, kdy politici po celém světě začínají uvažovat o potenciálních brzdách pro takové padělky, které nejspíše budou každým rokem dokonalejší.

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Velký horoskop pro rok 2021: Čeká nás klidnější rok, který poodhalí budoucnost

Ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Po výjimečném roce 2020, kdy se na nebi setkali všichni velcí astrologičtí hráči jako Pluto, Saturn a Jupiter ve...