8. února 2010 19:29 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Na internetu se soutěží o nejlepší fotografii uprchlého Pitra

Tomáš Pitr na archivním snímku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomáš Pitr na archivním snímku | foto: Lidové noviny

PRAHA V Praze se objevily plakáty vyzývající k dopadení uprchlého odsouzeného podnikatele Tomáše Pitra. Jde údajně o soutěž internetových stránek Chytho.cz. Hlavní cenu by měl vyhrát autor nejlepší dosud nezveřejněné fotografie Pitra nebo dalšího uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře, z níž by bylo možné poznat, kde se hledaní právě nacházejí.

Autoři nedávno vzniklých webových stránek se podle svých slov obracejí na lidi, kterým "vadí, jak jsou v tomto státě propojeni někteří podnikatelé a vládnoucí politici" a uvádějí, že právě případy Pitra a Krejčíře "ilustrují výše uvedený stav více než exemplárně". "Daně, které státu odvádíme, jsou zřejmě malou motivací k tomu, aby policie tyto megapodvodníky dopadla a justice spravedlivě potrestala," píše se na Chytho.cz.

Soutěž, jejímuž výherci je slibován digitální fotoaparát, začala 25. ledna a potrvá do 25. února. Posuzovat se prý bude kvalita fotografie i to, jestli z ní bude možné poznat, kdy byla pořízena a kde se uprchlík právě nachází.

Na stránkách Chytho.cz lidé naleznou také graf s počtem uprchlých zločinců, kteří jsou hledáni Interpolem v ČR a okolních státech, nebo například možnost on-line dotazování na hledané zločince v databázi Interpolu.

Uprchlý podnikatel Pitr dostal v lednu v souvislosti s podezřelými obchody s akciemi Setuzy a Milo Surovárny z roku 2000 souhrnný trest šest let vězení, již v roce 2006 byl totiž pravomocně odsouzen k pětiletému trestu vězení za daňové delikty z roku 1994. Do vězení nenastoupil, od roku 2007 se podle všeho skrývá v zahraničí, podle některých médií však pobývá i v Česku. Je na něho vydán tuzemský, evropský i mezinárodní zatykač.

Krejčíř, který je v Česku stíhán za majetkové a násilné trestné činy, policii utekl v červnu 2005 při domovní prohlídce ve vile v Černošicích, od 21. dubna 2007 pobývá v JAR, kam přicestoval na falešný pas. Soud v jihoafrickém Johannesburgu loni 1. února rozhodl, že Krejčíř nemá být vydán z JAR k trestnímu stíhání do Česka. Verdikt je nepravomocný.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!