Čtvrtek 20. června 2024, svátek má Květa
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Na kole projel Japonec 37 zemí. V kapse měl jen jednu libru

Magazín

  9:55
Když šestatřicetiletý Japonec Keiichi Iwasaki vyrazil v roce 2001 na cyklistickou jízdu, měl v kapse jen tolik peněz, které odpovídaly jedné britské libře. Od té doby přesto ujel už více než 45 tisíc kilometrů a procestoval přitom 37 zemí.

Iwasaki se původně vydal jen na cestu po Japonsku. Jízda se mu však natolik zalíbila, že se trajektem přepravil do Jižní Koreje. Tím započalo veliké dobrodružství, během kterého Iwasakiho například oloupili piráti. To však není vše. V Indii Iwasakiho uvěznili, v Tibetu Japonec zase málem umřel po útoku vzteklého psa. V Nepálu se naopak skoro oženil. Vrcholem cesty ale bylo to, že Iwasaki v roce 2005 dokázal zdolat nejvyšší horu světa Mount Everest.

Svou cestu Iwasaki financuje předváděním kouzelnických triků. "Cestoval jsem osm let a pokračuji i nadále. Peníze získávám z triků, které předvádím. Nemám s sebou kreditní kartu nebo cestovní šeky," citoval Iwasakiho britský list The Daily Telegraph. Na cestě ho prý kolikrát udržela hlavně pevná vůle.

V současnosti je Iwasaki ve Švýcarsku, kde čeká na to až bude moci vylézt na Mount Blanc - nejvyšší evropskou horu. Potom by se nejprve chtěl podívat do Afriky, pak projet Jižní Ameriku a nakonec přes Severní Ameriku vyrazit na zpáteční cestu do Japonska. Věří, že mu to zabere asi pět let. O své cestě, během které již navštívil i Českou republiku, plánuje napsat knihu.