Sobota 30. září 2023, svátek má Jeroným, Ráchel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na komín plzeňské teplárny vylezly desítky 'komínářů'

Magazín

  15:53
PLZEŇ - Téměř pět desítek lidí vylezlo dnes společně na 170 metrů vysoký teplárenský komín v Plzni. Lezci patří do Svazu českých komínářů - nadšenců, jejichž vášní je zdolávání továrních komínů. Svaz, který údajně nemá jinde ve světě obdoby, existuje v Česku od roku 1981 a má přes 900 členů, ne všichni jsou ale aktivní, řekl organizátor akce Jan Bořík.

Na komín plzeňské teplárny vylezly desítky 'komínářů' foto: ČTK

Cesta vzhůru po žebříku po vnějším plášti trvala kolem půl hodiny. Celá skupina se sešla na vrcholu a užívala si v jasném dni výhled na celou Plzeň.

ČTĚTE TAKÉ:

I když komínářství vzniklo před třemi desetiletími spíš z recese, komínáři ho dnes považují za životní styl a filozofii. "Kolega bydlí blízko teplárny v Michli a na komín koukal z okna záchodu a to ho inspirovalo," řekl jeden ze zakladatelů svazu Martin Vyštejn. Ve statistice, kterou si komínáři vedou, má záznamy o zdolání 1200 komínů, což představuje celkem asi 83 kilometrů celkové výšky.

"Je to absolutně jiný styl života, je to filozofie, jiný pohled na svět. Adrenalin tam nehledáme, pokud něco, tak endorfin (nazývá se také hormon štěstí)," řekl Martin Vonka, který má na svém kontě za sedm let 1500 komínů o celkové délce 100 kilometrů. Evidenci si stejně jako ostatní komínáři vede, ale o výšce ani počtu to prý není.

"Komínář potřebuje mít hlavně dobrou náladu a rukavice a pak si jen vychutná výstup a výhled shora," shrnul Martin Jonáš z Kladna, který má na kontě 2000 výstupů a 70 kilometrů. Připustil, že kdo není trénovaný, může zdolání prvního komínu fyzicky pociťovat. Hlavně když třeba několik dní bolí namožené svaly na rukou a nohou. K výstupu až na vrchol se odhodlal také předseda představenstva Plzeňské teplárenské Roman Jurečko.

"Trénoval jsem, zhubnul jsem 12 kilo a splnil jsem si klukovský sen, protože na komín jsem se koukal jako kluk z okna a přál si být nahoře," řekl. Komín je v provozu od roku 1975 a je to prý nejvyšší tovární komín v kraji. Na nevyšší komín v ČR ale nestačí.

Chvaletická elektrárna má komín dosahující výšky 305 metrů. V Evropě je nejvyšší komín ve Slovinsku, který má 360 metrů, v Kazachstánu jeden měří až kolem 420 metrů, doplnil Vonka. "V republice je několik tisíc starých krásných cihlových komínů ve starých lihovarech, pivovarech, textilkách. Je trochu naším zájmem je i zdokumentovat a vyfotit, aby to zůstalo zachované," dodal Bořík.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Autoři: ,