27. května 2011 7:11 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Na Novém Zélandu se narodil vzácný bílý kiwi

Vzácné mládě. Bílý kiwi. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vzácné mládě. Bílý kiwi. | foto: Reprofoto

WELLINGTON Velmi neobvyklé bílé zbarvení má kuře ptáka kiwiho, které se tento měsíc narodilo ve speciální chovné stanici na Novém Zélandu. Je to první kiwi s bílými pery narozené v zajetí, uvedli novozélandští ochránci přírody.

Zdůraznili také, že pták není albín. Kuře se vyklubalo 1. května v centru Pukaha Mount Bruce z vajec, které ochránci sesbírali v divočině v rámci programu na záchranu ptáků kiwi na souostroví. Mládě dostalo jméno Manakura, což prý v řeči původních obyvatel Nového Zélandu Maorů znamená "postavou náčelník". V případě Manakury ale nejde o albína, prohlásili zástupci centra, podle nichž se bílé exempláře v přírodě vyskytují jen velmi vzácně.

Čerstvě vyklubaná kuřata zde chovají a krmí dokud nejsou dostatečně silná, aby se dokázala ve volné přírodě ochránit před útoky dravců. Ornitologové považují letošní sezonu za mimořádně úspěšnou. Celkem tu vychovali 14 kuřat, přičemž v posledních pěti letech jich bylo dohromady jen deset. Do volné přírody se vrací po dosažení váhy jednoho kilogramu, což bývá zpravidla po čtyřech až šesti měsících od vylíhnutí. Také Manakura by se měl dostat na svobodu. Bílý kiwi je samozřejmě nápadný, a proto se také častěji stává obětí útoku, připustili ornitologové.

Pták kiwi

Kiwi jsou přibližně 45 centimetrů vysocí noční ptáci, kteří neumějí létat a hnízdí na zemi. Před příchodem bílých osadníků nežili na těchto tichomořských ostrovech kromě netopýrů žádní savci, a kiwi proto neměli žádné přirozené nepřátele. V současnosti představují největší hrozbu jejich přežití psi, potkani, kočky a hranostajové. Novozélandské úřady odhadují jejich aktuální počet na 70.000.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz