Čtvrtek 2. května 2024, svátek má Zikmund
130 let

Lidovky.cz

Na olympiádu s úsměvem

Magazín

  9:39
PEKING - Bolest nohou z vysokých podpatků a tváře z neustálého úsměvu stojí šestnáctileté Li Miao-miao za šanci pověsit olympijskou medaili kolem krku atleta na blížící se pekingské olympiádě. Jako proutek štíhlá středoškolačka je jednou z 34 čínských dívek „trénujících“ na Pekingské škole mezinárodních vztahů (BFAS), jedné z mnoha státních škol pověřených vychovat fotogenické dívky, aby se z nich staly hostesky předávající medaile olympijským vítězům.

Čína připravuje na olympiádu hostesky. foto: ČTK

Když právě nebalancují s knihou na hlavě, aby při zkouškách předávání medailí zlepšily držení těla, Li a její spolužačky studují angličtinu, kulturu jednotlivých zemí a prohlížejí si obrázky hostesek a jejich uniforem na minulých olympiádách. Nejdůležitější je úsměv. „Cvičím úsměv doma před zrcadlem hodinu denně,“ řekla při tréninku Li. „Chci ukázat svůj úsměv světu, aby poznali, že čínský úsměv je ten nejsrdečnější,“ dodala.

Peking se bojí chování občanů Hlavní město vyčlenilo přibližně 40 miliard dolarů (707 miliard korun) na zlepšení svého obrazu, přičemž samotná olympijská zařízení si vyžádají jen menší díl této sumy. Vedle položek, jako je metro a silnice, utratil Peking nejvíce miliard na zkrášlovací kampaň, v jejímž důsledku zmizely celé městské čtvrtě a tisíce obyvatel byly vystěhovány. Úřady mají obavy z toho, že zlozvyky obyvatel Pekingu mohou zkazit celou akci. Kvůli těmto obavám spustily úřady masivní reklamní kampaň, s jejíž pomocí se chtějí pokusit vymýtit drsné čínské zlozvyky, jako je například plivání.

 Studentka Li dále vysvětluje, že její škola, která zaučuje i personál, jenž bude k dispozici představitelům Mezinárodního olympijského výboru v jejich hotelech, přispívá, aby vytvořila dobře vychované, nenucené prostředníky, kteří budou ve styku se zahraničními hosty. Boj mezi 380 hosteskami o prestižní místo pro předávání medailí je doslova vražedný. Čtyřiatřicet kandidátek z BFAS bude čelit další konkurenci z jiných škol. Na uchazeče se kladou i fyzická omezení. „Dívky musí být vysoké nejméně 163 centimetrů.

Váha sice není předepsána, ale nesmí být příliš vysoká,“ řekla Li, citujíc výběrová kritéria Odboru pro kulturní aktivity při pekingské Organizační komisi pro olympijské hry. I když Čao Tung-ming, šéf tohoto odboru, vysvětluje, že smyslem směrnice je, aby se uchazeči „vešli do poskytovaných stejnokrojů“, organizace pro lidská práva to označují za diskriminaci. Během hodin etikety a držení těla se studentka BFA mimo jiné naučí, že perfektní úsměv sestává jen z „odhalení mezi šesti a osmi horními zuby“. „Mám nyní nádech elegance a mé držení těla se díky tréninku zlepšilo,“ řekla Li. V šestnácti letech je Li přísně vzato nezpůsobilá stát se hosteskou, protože směrnice požaduje studentky univerzit ve věku mezi 18 a 25 lety. I přesto se bude o místo ucházet. „Věřím si. Myslím, že mám osmdesátiprocentní šanci,“ prohlásila s předpisovým úsměvem.
Autoři: