Pátek 22. září 2023, svátek má Darina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na Tři krále končí vánoční období a žehná se domácnostem

Magazín

  7:01
PRAHA - Na sobotu připadá svátek Tří králů - Kašpara, Melichara a Baltazara. Končí jím vánoční období a odstrojují se ozdoby z vánočních stromků. Ulicemi měst a obcí procházeli trojice v kostýmech králů a žehnali domácnostem. Tříkrálový svátek je také spojený s charitativními sbírkami. V liturgickém kalendáři katolické církve však Tři králové oficiálně nefigurují.

Tři králové v dospělé verzi foto: ARCHIV RADNICE

V bibli věřící Tři krále nenajde. Nový zákon hovoří o východních mudrcích, kteří se po pastýřích přišli poklonit do Betléma právě narozenému Ježíši. Královské koruny i jména jim přidala až o mnoho set let později umělecká tradice a lidová zbožnost. Šestý leden návštěvu trojice mudrců připomíná.

Tři králové jsou v Česku v posledních letech opět spojeni s koledováním a žehnáním domů, v minulosti se původní zvyky spojené se 6. lednem téměř vytratily. Při žehnání domů se na dveře svěcenou křídou píše K+M+B. Nejde však o počáteční písmena jmen králů, ale o zkratku latinského nápisu Kristus žehnej tomuto domu - Christus mansionem benedicat. Na křesťanském východě se světí křestní voda a žehnají se řeky.

06.ledna 2018 v 15:35, příspěvek archivován: 06.ledna 2018 v 18:59

Dnes v Říčkách nadělovali Tři králové. Sledujte nás na https://t.co/4Y0uzY7uCE a nepropásněte žádnou akci. https://t.co/dK0PMkGY2X

V týdnu už řadou měst prošly průvody s velbloudy a konala se řada koncertů spojených s dnešním svátkem. Svátek je také spojen se sbírkami pro potřebné. Už na Nový rok začali koledníci vybírat peníze pro Tříkrálovou sbírku, kterou poosmnácté pořádá Charita ČR. Vybírat se bude do 14. ledna. Od roku 2000 do ní lidé přispěli pro seniory, matky s dětmi v tísni, rodiny v tíživé situaci či lidi bez domova více než 1,13 miliardy korun.

Pravoslavným křesťanům, kteří se řídí starším, východním juliánským kalendářem, začínají vánoční svátky teprve sobotním večerem. Podle posledního sčítání z roku 2011 se k Pravoslavné církvi v Česku hlásilo asi 21000 lidí. Bohoslužeb se účastní účastní podle odhadů nejméně 100.000 lidí z řad cizinců pobývajících v ČR a turistů.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!