Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Na zkušenou do Iráku“

Návrat ztraceného syna. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Návrat ztraceného syna. | foto: ČTK

BAGDÁD Pokud by se v některé anketě volil nejbláznivější výlet roku, měl by šestnáctiletý Farris Hassan velkou šanci na úspěch. Student z floridského Fort Lauderdale se totiž v půlce prosince vydal na vánoční výpravu do iráckého Bagdádu.

Se svým záměrem se nikomu předem nesvěřil a zaskočeným rodičům se ozval až z ciziny, když jim poslal e-mail se vzkazem „budu teď chvilku v Iráku“.

Hassana, syna iráckých emigrantů, inspirovala k svéráznému výletu školní hodina, při níž učitel seznamoval žáky se základy žurnalistiky. Hassan, který si umínil, že se stane novinářem, pak ve svém domácím úkolu napsal: „Cesta do Iráku mi rozšíří obzory. Chci o Vánocích zažít tytéž těžkosti, s kterými se denně potýkají Iráčané, abych se mohl lépe vcítit do jejich neštěstí.“

Do Iráku taxíkem
Mladík nejprve odletěl do Kuvajtu a doufal, že se odtamtud dostane do Iráku taxíkem. Kvůli prosincovým iráckým parlamentním volbám však na hranicích vládla zesílená bezpečnostní opatření, a tak Hassanovi jeho plán nevyšel. Uchýlil se proto do Libanonu k rodinným známým a na Boží hod se mu podařilo odletět do Bagdádu.

Ubytoval se v hotelu a vyrazil „do terénu“. Brzy ale pochopil, že Američané nejsou v Iráku vítanými hosty. „Zastavil jsem se na trhu s potravinami a chtěl si koupit něco k snědku. Arabsky neumím ani slovo, a tak jsem vytáhl příručku americkoarabské konverzace, kterou jsem si přivezl z domova. V tu chvíli se na mě všichni začali dívat vysloveně divně, a tak jsem si řekl, že radši půjdu,“ líčí Hassan zřejmě nejnebezpečnější zážitek svého života.

Lehkovážného výletníka naštěstí napadlo zajít do bagdádské pobočky americké tiskové agentury AP. Tamní zaměstnanci informovali americké velvyslanectví, které pro Hassana poslalo několik vojáků. Ti mladého dobrodruha posadili do armádního letounu mířícího z Bagdádu do Kuvajtu. Odtamtud odletěl do Evropy, odkud startoval spoj na Floridu, a na Nový rok se konečně dostal domů.

Na letišti ho kromě rodinných příslušníků očekávala i skupina novinářů. Šestnáctiletého eléva jejich zájem očividně potěšil, a tak rozdával úsměvy na všechny strany. Interview ovšem neposkytl, protože ho rozrušení rodiče okamžitě hnali domů.

„Ode dneška ho budeme sledovat na každém kroku. Sebereme mu cestovní pas a omezíme mu přístup k penězům,“ důrazně prohlásila Hassanova matka, kterou teď čeká nepříjemná schůzka s ředitelem chlapcovy školy.

Hassan měl velké štěstí, že ho nepotkal osud jiných cizinců, které v Iráku zajaly gangy únosců nebo skupiny islamistických povstalců. Desítky unesených zaplatily svůj pobyt v Iráku životem: Například šestadvacetiletý americký civilista Nick Berg se stal loni v květnu prvním zahraničním rukojmím a jeho poprava byla natočena kamerou. Smrt čekala v Iráku i na Japonce Šošeje Kodu, o dva roky mladšího, který si do Bagdádu přijel prohlédnout pamětihodnosti irácké metropole.

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí
Poradíme: Aby mateřství bylo plné radostí

Zjistila jste, že jste těhotná nebo už máte doma roztomilé batole? Mít děti je obrovská radost, ale zároveň to znamená přemýšlet, jak vše zorganizovat a zaplatit. Na zdraví, zvlášť těch nejmenších, nelze šetřit. Poradíme vám, kde získat nějaké výhody a ušetřit.