Pátek 21. února 2020svátek má Lenka 5 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Nacisté zabili papežova bratrance

Papež Benedikt XVI. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Papež Benedikt XVI. | foto: ČTK

BERLÍN Nacisté usmrtili eutanazií bratrance papeže Benedikta XVI., který trpěl trisomií, chromozomálním defektem spojeným s vrozenými vývojovými vadami. Řekl to dnes papežův bratr Georg Ratzinger německé katolické agentuře KNA.

Georg Ratzinger tak potvrdil informaci, kterou v nedávno vydaném papežově životopise přinesl americký historik Brennan Purcell.

Bratranec, syn papežovy tety z matčiny strany, byl odebrán rodině v roce 1941, kdy mu bylo 14 let, řekl Georg Ratzinger.

Papežova rodina dítě za žádnou cenu vydat nechtěla, ale lékaři pak prostřednictvím soudu nařídili, aby bylo dítě rodičům odebráno, uvádí se ve výňatcích z Purcellovy knihy, které nedávno přinesl německý list Bild.

Podle amerického historika se rodina o chlapcově osudu dozvěděla teprve v roce 1945: jeho jméno stálo na seznamu těch, kdo byli podrobeni eutanazii. Seznam objevili američtí vojáci.

Georg Ratzinger, sám kněz, se KNA svěřil, že si vzpomíná jen na jedno setkání s tímto postiženým bratrancem a že byl o jeho osudu informován teprve později. "Byli jsme zdrceni, ale nikdy jsme o tom doma nemluvili," dodal.

Papež Benedikt, občanským jménem Joseph Ratzinger, vyrůstal za války a byl krátce členem Hitlerjugend, kam se musel podle svých slov ve 14 letech proti své vůli zapsat. Velmi často připomíná, že je proti jakékoli formě eutanazie.

Za nacismu bylo podle vědeckých odhadů záměrně usmrceno 120.000 až 250.000 psychicky a tělesně postižených lidí. Mnozí z pacientů dostávali injekčně silné tišící prostředky a dlouho byli drženi v omámení. Oběti později skonávaly hlavně na zápal plic.
Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...

VYZKOUŠENO: Domácí test odhalí, zda máte chřipku
VYZKOUŠENO: Domácí test odhalí, zda máte chřipku

Se sychravým zimním počasím se začínají ordinace plnit lidmi s nachlazením. Stačí zvýšená teplota, rýma nebo kašel a často běžíme k lékaři. Přitom si tímto jednáním můžeme více uškodit než pomoci.