Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nacisté zabili papežova bratrance

Magazín

  22:10
BERLÍN - Nacisté usmrtili eutanazií bratrance papeže Benedikta XVI., který trpěl trisomií, chromozomálním defektem spojeným s vrozenými vývojovými vadami. Řekl to dnes papežův bratr Georg Ratzinger německé katolické agentuře KNA.

Papež Benedikt XVI. foto: ČTK

Georg Ratzinger tak potvrdil informaci, kterou v nedávno vydaném papežově životopise přinesl americký historik Brennan Purcell.

Bratranec, syn papežovy tety z matčiny strany, byl odebrán rodině v roce 1941, kdy mu bylo 14 let, řekl Georg Ratzinger.

Papežova rodina dítě za žádnou cenu vydat nechtěla, ale lékaři pak prostřednictvím soudu nařídili, aby bylo dítě rodičům odebráno, uvádí se ve výňatcích z Purcellovy knihy, které nedávno přinesl německý list Bild.

Podle amerického historika se rodina o chlapcově osudu dozvěděla teprve v roce 1945: jeho jméno stálo na seznamu těch, kdo byli podrobeni eutanazii. Seznam objevili američtí vojáci.

Georg Ratzinger, sám kněz, se KNA svěřil, že si vzpomíná jen na jedno setkání s tímto postiženým bratrancem a že byl o jeho osudu informován teprve později. "Byli jsme zdrceni, ale nikdy jsme o tom doma nemluvili," dodal.

Papež Benedikt, občanským jménem Joseph Ratzinger, vyrůstal za války a byl krátce členem Hitlerjugend, kam se musel podle svých slov ve 14 letech proti své vůli zapsat. Velmi často připomíná, že je proti jakékoli formě eutanazie.

Za nacismu bylo podle vědeckých odhadů záměrně usmrceno 120.000 až 250.000 psychicky a tělesně postižených lidí. Mnozí z pacientů dostávali injekčně silné tišící prostředky a dlouho byli drženi v omámení. Oběti později skonávaly hlavně na zápal plic.
Autor: