Pondělí 23. května 2022, svátek má Vladimír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nad sochami na Velikonočním ostrově zmizelo Slunce

Magazín

  10:48
HANGA ROA - Jižní Tichomoří a jižní cíp Jižní Ameriky v neděli zažily úplné zatmění Slunce, na nějž se do regionu vypravily stovky vědců i obyčejných zvědavců. Zájemce o sledování přírodního úkazu vítala zejména Francouzská Polynésie a Velikonoční ostrov, ale i Argentina, informovala agentura AFP.

Zatmění Slunce na Velikonočních ostrovech foto: ČTK/AP

Tma začala padat ve 20:15 SELČ na pás dlouhý 11 000 kilometrů v jižním Tichomoří, z větší části neobydlený - s výjimkou Tahiti, Cookových ostrovů a Velikonočního ostrova. Jako poslední sledovali úplné zatmění obyvatelé argentinské Patagonie.

Zatmění Slunce

Tento jev vzniká, když Měsíc přechází mezi Zemí a Sluncem a všechna tři tato nebeská tělesa se dostanou do přímky. Příští zatmění Slunce nastane 13. listopadu 2012.

Úkaz skončil osm minut před 23. hodinou. Ve Francouzské Polynésii sledovalo zatmění na 5000 zámožných zvědavců, mezi nimi i známé osobnosti, například kanadský režisér James Cameron. Jejich pobyt přinesl souostroví i ekonomický zisk v podobě 8,4 milionu eur.

Tahiťané, kteří jsou velkými milovníky fotbalu, se tentokrát z velké části své vášně vzdali a nesledovali finálový zápas na světovém šampionátu v Jižní Africe, který se se zatměním časově shodoval. Naopak se vydali pozorovat přírodní jev.

Na Velikonočním ostrově, který je vzdálen od chilských břehů 3500 kilometrů, sledovaly zatmění 4000 místních obyvatel a zhruba stejný počet astronomů, vědců i turistů. Návštěvníci si ale museli letenky zajistit s více než ročním předstihem, aby mohli spatřit, jak stín Měsíce překryje tajemné obří sochy moai.

Kvůli početné návštěvě měli pohotovost ostrovní policisté, kteří nakonec zadrželi jednoho Japonce a Francouze, kteří nerespektovali zákaz a soch se nejen dotýkali, ale také na ně šplhali.

Hotely byly přeplněné například i v El Calafate, hlavním turistickém centru argentinské Patagonie, které v tuto roční dobu bývá opuštěné.

Již sedmé úplné zatmění Slunce 21. století bylo viditelné i na Cookových ostrovech.

Autoři: ,

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Nohy v teple a suché prádlo: Otestujte s námi odolný sušák od Viledy
Nohy v teple a suché prádlo: Otestujte s námi odolný sušák od Viledy

Nemáte doma sušičku a trápíte se po každém praní se svým starým sušákem? Získejte jeden od Viledy. Právě na něm snadno usušíte ložní prádlo i...