Sobota 23. září 2023, svátek má Berta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nad sochami na Velikonočním ostrově zmizelo Slunce

Magazín

  10:48
HANGA ROA - Jižní Tichomoří a jižní cíp Jižní Ameriky v neděli zažily úplné zatmění Slunce, na nějž se do regionu vypravily stovky vědců i obyčejných zvědavců. Zájemce o sledování přírodního úkazu vítala zejména Francouzská Polynésie a Velikonoční ostrov, ale i Argentina, informovala agentura AFP.

Zatmění Slunce na Velikonočních ostrovech foto: ČTK/AP

Tma začala padat ve 20:15 SELČ na pás dlouhý 11 000 kilometrů v jižním Tichomoří, z větší části neobydlený - s výjimkou Tahiti, Cookových ostrovů a Velikonočního ostrova. Jako poslední sledovali úplné zatmění obyvatelé argentinské Patagonie.

Zatmění Slunce

Tento jev vzniká, když Měsíc přechází mezi Zemí a Sluncem a všechna tři tato nebeská tělesa se dostanou do přímky. Příští zatmění Slunce nastane 13. listopadu 2012.

Úkaz skončil osm minut před 23. hodinou. Ve Francouzské Polynésii sledovalo zatmění na 5000 zámožných zvědavců, mezi nimi i známé osobnosti, například kanadský režisér James Cameron. Jejich pobyt přinesl souostroví i ekonomický zisk v podobě 8,4 milionu eur.

Tahiťané, kteří jsou velkými milovníky fotbalu, se tentokrát z velké části své vášně vzdali a nesledovali finálový zápas na světovém šampionátu v Jižní Africe, který se se zatměním časově shodoval. Naopak se vydali pozorovat přírodní jev.

Na Velikonočním ostrově, který je vzdálen od chilských břehů 3500 kilometrů, sledovaly zatmění 4000 místních obyvatel a zhruba stejný počet astronomů, vědců i turistů. Návštěvníci si ale museli letenky zajistit s více než ročním předstihem, aby mohli spatřit, jak stín Měsíce překryje tajemné obří sochy moai.

Kvůli početné návštěvě měli pohotovost ostrovní policisté, kteří nakonec zadrželi jednoho Japonce a Francouze, kteří nerespektovali zákaz a soch se nejen dotýkali, ale také na ně šplhali.

Hotely byly přeplněné například i v El Calafate, hlavním turistickém centru argentinské Patagonie, které v tuto roční dobu bývá opuštěné.

Již sedmé úplné zatmění Slunce 21. století bylo viditelné i na Cookových ostrovech.

Autoři: ,

Pomozte se zbavit zácpy u vašich dětí: zařaďte do jejich jídelníčku vlákninu GOS/FOS
Pomozte se zbavit zácpy u vašich dětí: zařaďte do jejich jídelníčku vlákninu GOS/FOS

V poslední době se stále více hovoří o významu vlákniny GOS/FOS. Co to vlastně je a proč by neměla chybět ve stravě vašeho potomka? Může například...