Sobota 6. června 2020svátek má Norbert 18 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Nad sochami na Velikonočním ostrově zmizelo Slunce

Zatmění Slunce na Velikonočních ostrovech | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zatmění Slunce na Velikonočních ostrovech | foto: ČTK/AP

HANGA ROA Jižní Tichomoří a jižní cíp Jižní Ameriky v neděli zažily úplné zatmění Slunce, na nějž se do regionu vypravily stovky vědců i obyčejných zvědavců. Zájemce o sledování přírodního úkazu vítala zejména Francouzská Polynésie a Velikonoční ostrov, ale i Argentina, informovala agentura AFP.

Tma začala padat ve 20:15 SELČ na pás dlouhý 11 000 kilometrů v jižním Tichomoří, z větší části neobydlený - s výjimkou Tahiti, Cookových ostrovů a Velikonočního ostrova. Jako poslední sledovali úplné zatmění obyvatelé argentinské Patagonie.

Zatmění Slunce

Tento jev vzniká, když Měsíc přechází mezi Zemí a Sluncem a všechna tři tato nebeská tělesa se dostanou do přímky. Příští zatmění Slunce nastane 13. listopadu 2012.

Úkaz skončil osm minut před 23. hodinou. Ve Francouzské Polynésii sledovalo zatmění na 5000 zámožných zvědavců, mezi nimi i známé osobnosti, například kanadský režisér James Cameron. Jejich pobyt přinesl souostroví i ekonomický zisk v podobě 8,4 milionu eur.

Tahiťané, kteří jsou velkými milovníky fotbalu, se tentokrát z velké části své vášně vzdali a nesledovali finálový zápas na světovém šampionátu v Jižní Africe, který se se zatměním časově shodoval. Naopak se vydali pozorovat přírodní jev.

Na Velikonočním ostrově, který je vzdálen od chilských břehů 3500 kilometrů, sledovaly zatmění 4000 místních obyvatel a zhruba stejný počet astronomů, vědců i turistů. Návštěvníci si ale museli letenky zajistit s více než ročním předstihem, aby mohli spatřit, jak stín Měsíce překryje tajemné obří sochy moai.

Kvůli početné návštěvě měli pohotovost ostrovní policisté, kteří nakonec zadrželi jednoho Japonce a Francouze, kteří nerespektovali zákaz a soch se nejen dotýkali, ale také na ně šplhali.

Hotely byly přeplněné například i v El Calafate, hlavním turistickém centru argentinské Patagonie, které v tuto roční dobu bývá opuštěné.

Již sedmé úplné zatmění Slunce 21. století bylo viditelné i na Cookových ostrovech.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

(ilustrační snímek) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Otestováno dětmi: Kniha plná pohádek a známých postaviček od Disneyho
Otestováno dětmi: Kniha plná pohádek a známých postaviček od Disneyho

Oblíbené postavičky od Disneyho, jako jsou Minnie a Mickey Mouse, ožívají v knížce s příběhy na dobrou noc. Jak se líbí dětem a pomáhají jim usnout?