Středa 27. září 2023, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nadšenec z Hodonínska si obložil dům korkovými zátkami od vína

Magazín

  17:03
MUTĚNICE (HODONÍNSKO) - Korkové zátky od vína mohou být i zajímavým stavebním materiálem. S jejich netradičním využitím přišel zedník Miroslav Svoboda z Mutěnic na Hodonínsku. Obkládá jimi dům. Netradiční "zátková" fasáda by měla být hotova do konce roku a bude na ní spotřebováno asi 150.000 zátek.

Dům obložený korkovými zátkami od vína. foto: ČTK

"Zatím jsem v polovině a jde to skvěle. Obklad ze špuntů vypadá dobře. Chodí se na něj koukat zástupy zvědavců," řekl dnes ČTK Svoboda.

S přísunem zátek problém nemá. Bydlí ve vyhlášeném vinařském kraji a od přátel jich dostává po tisících.

Nápad použít korek k obkladům dostal před čtyřmi měsíci. Na jedné ze zdí domu nechal volné místo ve tvaru kruhu. Chtěl, aby mu do něj známý nakreslil karikaturu. Když se ale přítel malíř k ničemu neměl, zaplnil zedník kruh špunty.

Nyní už má Svoboda tolik zkušeností s těmito obklady, že by mohl dávat školení. Korkové zátky připevňuje na obkladové lepidlo, a to na předem očištěnou a tímto lepidlem srovnanou a zpevněnou zeď.

Příprava zátek na montáž trvá několik dní. Nejprve je čeká lázeň v dezinfekčním prostředku. Tím se zbaví vinného pachu a všech zárodků, které by mohly způsobit plíseň. Poté se nechají vyschnout v dobře prodyšných síťových pytlích na cibuli.

Každý špunt pak Svoboda před nalepením rozřízne na polovinu. Dům je starý a má mohutné zdi. "Korek proto nepotřebuji k zateplení. Plní pouze estetickou funkci," dodal Svoboda. V kraji vinařů bude mít jeho nápad zřejmě úspěch.

Svědčí o tom i to, že v některých vesnicích se prý již připravují autobusové zájezdy do Mutěnic na prohlídku neobvyklé stavby.

Autor: