Pátek 10. dubna 2020svátek má Darja 17 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Nadšenec z Hodonínska si obložil dům korkovými zátkami od vína

Dům obložený korkovými zátkami od vína. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dům obložený korkovými zátkami od vína. | foto: ČTK

MUTĚNICE (HODONÍNSKO) Korkové zátky od vína mohou být i zajímavým stavebním materiálem. S jejich netradičním využitím přišel zedník Miroslav Svoboda z Mutěnic na Hodonínsku. Obkládá jimi dům. Netradiční "zátková" fasáda by měla být hotova do konce roku a bude na ní spotřebováno asi 150.000 zátek.

"Zatím jsem v polovině a jde to skvěle. Obklad ze špuntů vypadá dobře. Chodí se na něj koukat zástupy zvědavců," řekl dnes ČTK Svoboda.

S přísunem zátek problém nemá. Bydlí ve vyhlášeném vinařském kraji a od přátel jich dostává po tisících.

Nápad použít korek k obkladům dostal před čtyřmi měsíci. Na jedné ze zdí domu nechal volné místo ve tvaru kruhu. Chtěl, aby mu do něj známý nakreslil karikaturu. Když se ale přítel malíř k ničemu neměl, zaplnil zedník kruh špunty.

Nyní už má Svoboda tolik zkušeností s těmito obklady, že by mohl dávat školení. Korkové zátky připevňuje na obkladové lepidlo, a to na předem očištěnou a tímto lepidlem srovnanou a zpevněnou zeď.

Příprava zátek na montáž trvá několik dní. Nejprve je čeká lázeň v dezinfekčním prostředku. Tím se zbaví vinného pachu a všech zárodků, které by mohly způsobit plíseň. Poté se nechají vyschnout v dobře prodyšných síťových pytlích na cibuli.

Každý špunt pak Svoboda před nalepením rozřízne na polovinu. Dům je starý a má mohutné zdi. "Korek proto nepotřebuji k zateplení. Plní pouze estetickou funkci," dodal Svoboda. V kraji vinařů bude mít jeho nápad zřejmě úspěch.

Svědčí o tom i to, že v některých vesnicích se prý již připravují autobusové zájezdy do Mutěnic na prohlídku neobvyklé stavby.

Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Folksam je na trhu od roku 1908 a patří k největším švédským pojišťovnám. Od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Filip Dolenský, profesionální hráč počítačových her | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...