Neděle 3. července 2022, svátek má Radomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nadšenec z Hodonínska si obložil dům korkovými zátkami od vína

Magazín

  17:03
MUTĚNICE (HODONÍNSKO) - Korkové zátky od vína mohou být i zajímavým stavebním materiálem. S jejich netradičním využitím přišel zedník Miroslav Svoboda z Mutěnic na Hodonínsku. Obkládá jimi dům. Netradiční "zátková" fasáda by měla být hotova do konce roku a bude na ní spotřebováno asi 150.000 zátek.

Dům obložený korkovými zátkami od vína. foto: ČTK

"Zatím jsem v polovině a jde to skvěle. Obklad ze špuntů vypadá dobře. Chodí se na něj koukat zástupy zvědavců," řekl dnes ČTK Svoboda.

S přísunem zátek problém nemá. Bydlí ve vyhlášeném vinařském kraji a od přátel jich dostává po tisících.

Nápad použít korek k obkladům dostal před čtyřmi měsíci. Na jedné ze zdí domu nechal volné místo ve tvaru kruhu. Chtěl, aby mu do něj známý nakreslil karikaturu. Když se ale přítel malíř k ničemu neměl, zaplnil zedník kruh špunty.

Nyní už má Svoboda tolik zkušeností s těmito obklady, že by mohl dávat školení. Korkové zátky připevňuje na obkladové lepidlo, a to na předem očištěnou a tímto lepidlem srovnanou a zpevněnou zeď.

Příprava zátek na montáž trvá několik dní. Nejprve je čeká lázeň v dezinfekčním prostředku. Tím se zbaví vinného pachu a všech zárodků, které by mohly způsobit plíseň. Poté se nechají vyschnout v dobře prodyšných síťových pytlích na cibuli.

Každý špunt pak Svoboda před nalepením rozřízne na polovinu. Dům je starý a má mohutné zdi. "Korek proto nepotřebuji k zateplení. Plní pouze estetickou funkci," dodal Svoboda. V kraji vinařů bude mít jeho nápad zřejmě úspěch.

Svědčí o tom i to, že v některých vesnicích se prý již připravují autobusové zájezdy do Mutěnic na prohlídku neobvyklé stavby.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat