Úterý 14. května 2024, svátek má Bonifác
130 let

Lidovky.cz

Námluvy podle delfínů

Magazín

  12:58
LONDÝN - Jihoamerický říční delfín používá při získávání sympatií opačného pohlaví či ve snaze zastrašit rivaly větve, trávu či kamení. Vědci pozorovali dospělé samce růžového delfína (Bufeo Colorado), jak obklopeni samicemi nesou tyto předměty v tlamě a poté jimi agresivně buší do vodní hladiny. Takové chování nebylo nikdy předtím u žádných mořských savců pozorováno, napsali odborníci v časopise Biology Letters.
Delfín. Ilustrační foto.

Delfín. Ilustrační foto. foto: Lidové noviny

Růžoví delfíni žijí pouze ve dvou řekách a má se za to, že jejich počet klesá. Skupina britských a brazilských badatelů studovala unikátní chování delfínů při námluvách v přírodní rezervaci Mamirauá v Amazonii tři roky.

„Lze je pozorovat, jak rituálním způsobem vyplouvají na hladinu s kusy dřeva nebo kamením,“ říká Tony Martin z útvaru pro výzkum mořských savců ze Saintandrewské univerzity. „Dost často se objevují nad hladinou ve vertikální poloze, v tlamě drží zmíněné věci, a pak se ponoří zpět a rotují kolem své vlastní osy.“

Delfíni také podle Martina předměty házejí nebo jimi buší do hladiny a zdá se, že čeřením vody a údery se snaží udělat dojem na samice. „Současně se ale také projevuje značná agrese mezi dospělými samci, z čehož soudíme, že i toto chování je součástí rituálu dvoření,“ dodává Martin.

Tým profesora Martina dospěl k závěru, že nošení kamenů a bušení větvemi jsou téměř výlučně doménou dospělých samců a že toto „představení“ provozují intenzivněji, je-li nablízku houf samic. Ačkoli jsou samci v tomto období vůči sobě agresivnější, nikdy se nestalo, že by jeden na druhého kamenem nebo větví zaútočil.

Před třemi lety objevili vědci v australských vodách delfíny skákavé navlékající si na čumák mořskou houbu. Jsou přesvědčeni, že ji používají jako jakousi ochrannou rukavici, když šmejdí po dně a pátrají po potravě, anebo ji používají jako ochranu před predátory.

Nový vědecký objev
Používání předmětů k sociosexuálním projevům je ale novým vědeckým objevem. „Naivně jsem se domníval, že něco takového bylo zpozorováno i u jiných druhů savců,“ říká profesor Martin. „Ale byl jsem značně překvapen, když jsem náš objev zkonzultoval s přáteli a kolegy. Ukázalo se totiž, že něco podobného dělají jenom šimpanzi - a to mnohem méně sofistikovaně.“ Jak a proč se u růžových delfínů takové chování vyvinulo, není však jasné. Zmíněný výzkum vyplynul z rozsáhlejšího projektu s názvem Projeto Boto, jehož cílem je chránit amazonské delfíny a jejich přirozené prostředí.

Říční delfíni patří k nejohroženějším ze všech kytovců. Baiji, (Delfínovec čínský) žijící v čínské řece Jang-c'-ťiang, se v posledních dvou letech ocitl na pokraji vyhubení, zatímco počet delfínů Indus neboli slepých říčních delfínů v jižní Asii se odhaduje na zhruba 3000. Ve srovnání s těmito druhy se jihoamerický delfín těší dobrému zdraví ve svých tradičních revírech - v řece Amazonce a v řece Orinoko. Podle červeného seznamu ohrožených druhů vypracovaného Mezinárodním svazem pro ochranu přírody a přírodních zdrojů (IUCN) „jsou růžových delfínů pravděpodobně celkem desítky tisíc“. Jejich budoucnost je ale nejistá. Podle konstatování červeného seznamu ohrožují růžové delfíny přehrady (rozdělující jejich přirozené prostředí) a znečištění - například rtutí používanou při těžbě zlata. Nepříznivý dopad má i růst počtu obyvatel v povodí Amazonky a Orinoka a rozmach rybolovu.

Autoři:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!