13. května 2009 14:55 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Napálil média falešnou citací na Wikipedii

Wikipedia | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Wikipedia | foto: WikipediaReprofoto

Student na univerzitě v Dublinu Shane Fitzgerald se rozhodl otestovat, nakolik si dnešní novináři ověřují informace získané z internetu. Výsledek pokusu ho samotného překvapil.

Když 28. března zemřel známý francouzský hudební skladatel Maurice Jarre, Fitzgerald přidal k jeho profilu na internetové encyklopedii Wikipedia velmi poetickou, ale zcela vymyšlenou citaci. „Někdo by mohl říci, že můj život byl jedním dlouhým soundtrackem,“ měl říci skladatel, který se proslavil především svojí filmovou hudbou. Ještě než falešnou větu stačili internetoví administrátoři odstranit, stačila se dostat do několika amerických, britských, ale také australských a indických médií. Některé z nich ji dokonce zařadili do samotného úvodu nekrologu věnovanému francouzskému skladateli.

Celý měsíc uplynul a žádné z médií editorskou chybu neobjevilo. Fitzgerald se proto rozhodl svoji hříčku odhalit. „Byl jsem šokován výsledky svého experimentu,“ přiznal dvaadvacetiletý student podle agentury AP. „Jsem stoprocentně přesvědčen, že kdybych svůj pokus neodtajnil, citace by vešla do historie jako něco, co Maurice Jarre skutečně řekl,“ dodal. Podle Fitzgeralda se jedná o typický příklad toho, že pokud je něco otištěno ve více zdrojích, stane se to faktem.

Jako jediný svoji chybu přiznal britský deník The Guardian. Ostatní média nekrology s vymyšlenou citací jednoduše odstranila z webových stránek, nebo ji stále používají i týdny poté, co pravda vyšla najevo.

Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny
Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny

Vláda dnes potvrdila, že od 1. ledna 2020 zvýší rodičovský příspěvek z 220 tisíc na 300 tisíc. Na vyšší sociální dávku se mohou těšit novopečení rodiče i ti, kdo příspěvek v současnosti pobírají.