Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Narozen před kamerami

Magazín

  11:11
NOTTINGHAM/PRAHA - Narození dítěte v přímém přenosu? Porod sledovaný kamerami a několikačlenným štábem? Ještě před deseti, patnácti lety by byla taková věc patrně nemyslitelná, v dnešním věku stále více kontroverznějších reality shows už je možné všechno.

Angličané mohli sledovat porod v přímém přenosu - ilustrační foto. foto: MAARTJE BLIJDENSTEINAFP

Malý Caleb, který se v neděli ráno narodil za asistence nejen lékařského týmu, ale i televizních kamer a tisíců britských diváků, by o tom mohl vyprávět. Stal se ve svém prvním dnu života největší hvězdou pořadu Birth Night Live, který odvysílal televizní kanál Five. Jeho cílem bylo zachytit porod přirozenou cestou v přímém přenosu.

To se ovšem nepodařilo, protože 2,7 kilogramu vážící Caleb přišel na svět císařským řezem, diváci ale i tak neměli důvod k nespokojenosti. Mluvčí Five označila narození Caleba za velký úspěch a celá záležitost podle ní proběhla hladce. „To je tak nádherná chvíle,“ rozplýval se spolumoderátor pořadu Andrew Castle a vzápětí poprosil diváky, aby omluvili jeho viditelné dojmutí.

Televizní stanice předem vytipovala několik matek na půdě nottinghamské nemocnice Queen's Medical Center, které hodlala v rámci dvouhodinové show nepřetržitě sledovat v naději, že alespoň jedna z nich porodí v přímém přenosu. Ženy v očekávání byly sledovány už několik dní před vysíláním pořadu. Jedna z nich nakonec, shodou okolností porodní asistentka, porodila jen několik minut před tím, než show začala. Jiné dítě přišlo na svět nedlouho po skončení pořadu. Kdyby se ovšem žádné dítě během dvou hodin nenarodilo, moderátorka Gabby Loganová měla připravenou spoustu dalšího materiálu, včetně rozhovorů s celebritami na téma narození dítěte.

„Přímý přenos v televizi nejlépe funguje, když zachytíte syrové emoce za dramatických okolností,“ sdělila pro BBC Elaine Hackettová, výkonná producentka pořadu Birth Night Live. „U jaké události byste chtěli být raději než u narození dítěte?“

Nechte rodičky v klidu!
Pořad se ještě před svým uvedením potkal s velice kontroverzním ohlasem, a to od zástupců medicínských kruhů. Ostře proti se postavila organizace Royal College of Obstetricians and Gynaecologists (tedy Královská asociace porodníků a gynekologů), která označila přítomnost televizního štábu za „rušivou“. Natáčení by podle jejich slov mohlo narušit klidné prostředí, které pacientka k porodu nejvíce potřebuje.

„Předpovídat výsledek jakéhokoliv porodu je velice složité,“ vyjádřila se organizace. Televizní společnost Five reagovala prohlášením, ve kterém slíbila okamžitě přenos přerušit, pokud by došlo jen k náznaku ohrožení matky či dítěte. „Účelem pořadu je oslavit narození dítěte,“ píše se v prohlášení.

„Bereme svoji zodpovědnost extrémně vážně a rozhodně nechceme zasahovat do běžné procedury, rovněž ale neupustíme od původního záměru.“ Richarda Warrena, jednoho z předsedů asociace, však tato slova nepřesvědčila. „Žena by měla porodit dítě především v klidném prostředí,“ předestřel pro BBC své argumenty, proč s pořadem nesouhlasí.

„Nemocnice dělají všechno proto, aby eliminovaly externí stresové faktory. To ovšem není možné, pokud bude v porodní místnosti filmový štáb a bude natáčet, jakmile se něco jen pohne,“ řekl. Malý Caleb není prvním dítětem na světě, které se narodilo v přímém přenosu. V roce 2001 odvysílala americká televize ABC pořad Super Baby Tuesday, kde kamery sledovaly porod pěti dětí.

Autoři: