Úterý 5. července 2022, Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Neapolská mafie? Pomalu prý ženský klub

Magazín

  21:38
ITÁLIE - Nechávají si říkat "Tlustá kočka" nebo "Uličnice" a svou moc dávají patřičně na obdiv. Tvrdou rukou vládnou rodinným gangům, ale zvládají při tom i vychovávat děti nebo vařit. Novodobé kmotry pomalu ale jistě nahrazují své mužské protějšky, kteří odnepaměti ovládali neapolskou mafii zvanou Camorra. Kmoter je čím dál víc, konstatuje neapolská prokuratura a policie.
Mafie - ilustrační foto.

Mafie - ilustrační foto. foto: archiv

Ženy hrají v rodinných klanech Camorry už léta významnou roli (občas si některá z nich doslova proklestila cestu k šéfovskému postu). Jejich vzestup v kariérním žebříčku se datuje do 50. let. Bývalá královna krásy Assunta Marescaová, přezdívaná "Pupetta", tehdy navzdory pokročilému těhotenství sebrala pistoli a za bílého dne zastřelila na ulici mafiána Antonia Esposita, který nechal zabít jejího manžela. Po propuštění z vězení pak čile šéfovala jednomu z gangů.

Význam žen vzrostl poté, co jejím manželům, otcům a bratrům vyhlásila válku prokuratura a policie. "Roste počet žen, které se v Camořře ujímají těch nejvyšších postů," komentoval trend v rozhovoru pro agenturu AP šéf policie v Neapoli Gaetano Maruccia. "Buď jsou to vdovy (po mafiánských bossech), nebo manželky těch, kteří jsou za mřížemi. Převzaly po nich otěže."

To, co se děje v Camořře, má předobraz v italské kultuře, hlavně pak v nepsaném pravidle, že je lepší přenechat rodinný podnik vdově nebo sestře po zemřelém než někomu cizímu. A tak zatímco spousta žen plní v rámci Camorry "tradičnější" role a balí ve svých kuchyních kokain nebo heroin, nebo vaří a uklízejí v úkrytech bossů, po kterých jdou jejich rivalové nebo policie, řada dalších naopak šéfuje celým drogovým kartelům nebo vybírá výpalné od místních podnikatelů a obchodníků.

Jednou z nejvýše postavených žen Camorry byla Maria Licciardiová. "Siňora Licciardová je skutečnou kmotrou s velkým K," říká Maruccia. "Byla sestrou jednoho z bossů a sedávala u jednacího stolu. Spolurozhodovala, byla mužům rovnocenným partnerem." Drobounká dáma, které se přezdívá "piccirella" (malinká), byla zatčena po dvou letech na útěku v roce 2001. Italská prokuratura jí klade za vinu, že nechala fyzicky zlikvidovat tři desítky svých rivalů. Licciardová dnes dožívá v přísně střeženém vězení, ve kterém mají vězni jen velmi omezený kontakt s venkovním světem. "Je ve vězení, ale pořád ještě udílí rozkazy. Vězení pro ně nepředstavují bariéru," říká Anna Maria Zaccaria, socioložka z neapolské univerzity Federica II.

Camorra je co se významu žen týče podle kriminalistů a sociologů unikát. V sicilské mafii - známější jako Cosa Nostra - vládnou prý dál pevnou rukou muži. "Jedním z vysvětlení je fakt, že se tam tolik nedbá na pokrevní pouta. Nástupce se tedy nehledá jen a přednostně v rodině," uzavírá další socioložka a autorka knihy o sicilské mafii Ombretta Ingrasciová.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat