Pondělí 4. března 2024, svátek má Stela
130 let

Lidovky.cz

Neberte dětem videohry

Magazín

  8:48
BRUSEL/PRAHA - Každodenní vysedávání u počítačových her nemusí pro děti nutně znamenat vymývání mozku, jak se domnívají mnozí rodiče. Naopak - některé virtuální hry jsou pro děti vhodné a mohou rozvíjet základní dovednosti a znalosti upotřebitelné v reálném životě, říká čerstvá zpráva Výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů (IMCO) Evropského parlamentu.
Hraní her na počítači - ilustrační foto.

Hraní her na počítači - ilustrační foto. foto: www.topnews.in

Zpráva, která si za účel klade zajistit ochranu spotřebitelů (zejména nezletilých) s ohledem na používání videoher, konstatuje, že mnohé hry mají dobrý vliv na rozvoj dětského myšlení. Podporují prý strategické myšlení, kreativitu a všeobecnou schopnost učit se. Zpráva rovněž zdůrazňuje přínos her pro zdravotnictví, a to především účinek takzvané „videoherní terapie“ u pacientů, kteří prodělali například mozkovou příhodu.

„Ve většině případů nejsou videohry nebezpečné a podílí se na rozvoji intelektuálních schopností,“ řekl agentuře Reuters Toine Manders, evropský poslanec z Nizozemska, který se na zprávě podílel, a dodal, že „dle evropských psychologů mají videohry nevyužitý potenciál pro vzdělávání mládeže.“

Zpráva se tedy obrací jednak k evropským školám, aby zvážily využití videoher pro vzdělávací účely, a rovněž k rodičům, aby se o videohry více zajímali. Zákonodárci si slibují, že otevřenější přístup vzdělávacích institucí a hlubší zájem rodičů o druhy videoher, jimiž děti tráví čas, povede zároveň k prevenci šíření her určených pro dospělé mezi děti a mládež.

Namísto přísných zákazů her, který navrhují někteří poslanci s odkazem na přílišnou brutalitu a přímý negativní vliv na chování mládeže, tak aktuální zpráva konečně vyzývá všech sedmadvacet členských států Evropské unie k zodpovědnějšímu přístupu na úrovni individuálních vztahů mezi učiteli, rodiči a dětmi. Na státní úrovni se pak úřady mají řídit pravidly programu PEGI, který posuzuje psychologický vliv jednotlivých počítačových her dle jejich obsahu.
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!