Středa 26. ledna 2022, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nejhezčí pivní etiketu má ležák z Heroldu, rozhodli sběratelé

Magazín

  9:58
TÁBOR - Nejhezčí pivní etiketu roku 2009 má kvasnicový pšeničný ležák pivovaru Herold Březnice. Nejhezčí pivní tácek s heslem Dobré pivo nenahradíš patří Rodinnému minipivovaru Pacov, nejhezčí pivní korunka zdobí pivo Pražačka z Budějovického měšťanského pivovaru v Českých Budějovicích.

Kvasnicový pšeniční ležák z pivovaru Herold má nejhezčí pivní etiketu. foto: ČTK

Rozhodli o tom sběratelé pivních etiket a pivovarských suvenýrů. Na 36. setkání sběratelů v Táboře řekl tajemník sdružení klubů sběratelů pivovarských suvenýrů František Pinkava.

Sběratelé vybírali z téměř 600 pivních etiket, 66 tácků a 84 pivních korunek, které se objevily v loňském roce. "Pivovar Herold obhájil loňské vítězství," řekl Pinkava. Dnešního setkání se zúčastnilo na 120 sběratelů z celého Česka.

V Česku podle Pinkavy existuje 22 sběratelských klubů zaměřených výhradně na věci související s pivem a pivovarnictvím. Existují však také další odborné pivní sekce při jiných sběratelských klubech a spousta dalších sběratelů se své vášni věnuje, aniž by cítila potřebu se jakkoli organizovat. "Odhadem se u nás sběrem pivních etiket, tácků a dalších pivovarnických suvenýrů zabývá hodně přes 2000 lidí," řekl Pinkava.

Mezi sběrateli prý převažují hlavně lidé střední a starší generace. "Mladí zatím zřejmě nemají vyhraněné hodnoty, ale časem k nim dospějí," říká s úsměvem Pinkava.

Sběratelé se neomezují pouze na etikety a pivní tácky, které ve sbírkách převažují. Sběratelských okruhů je podle Pinkavy kolem dvou desítek. Lidé sbírají například také pivní sklo, propisovací tužky s logy pivovarů, otvíráky, reklamní samolepky a krabičky od zápalek s emblémem pivovarů. V poslední době se stávají nejžádanějším sběratelským artiklem pivní láhve s litými nápisy.

Dříve stáčel pivo do podobných lahví téměř každý, i menší pivovar.

Historické láhve se však podle sběratelů dají sehnat jen velmi těžko. "Jak se říká - karty už jsou rozdány, občas se objeví, když sběratel zemře a sbírka se rozprodává," uvedl Pinkava. Objevují se však i nové lahve, které si podle něj zatím mohou dovolit jen větší pivovary, například Budvar, Staropramen a některé další.

Sběratelskou raritou současnosti je podle Pinkavy etiketa z táborského speciálního prémiového piva Jublák. Světlý ležák byl uvařen v omezeném množství u příležitosti konání letošních 20. pivních slavností v Táboře.

"Etiket bylo vydáno jen 300 kusů, pro sběratele je to vzácnost," dodal Pinkava.

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště
V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště

Navzdory nepříznivé situaci dnešní doby, otevřelo obchodní centrum Galerie Butovice několik dalších obchodů a rozšířilo svou pestrou nabídku o...

Mohlo by vás zajímat