Úterý 25. června 2024, svátek má Ivan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nejhezčí pivní etiketu má ležák z Heroldu, rozhodli sběratelé

Magazín

  9:58
TÁBOR - Nejhezčí pivní etiketu roku 2009 má kvasnicový pšeničný ležák pivovaru Herold Březnice. Nejhezčí pivní tácek s heslem Dobré pivo nenahradíš patří Rodinnému minipivovaru Pacov, nejhezčí pivní korunka zdobí pivo Pražačka z Budějovického měšťanského pivovaru v Českých Budějovicích.

Kvasnicový pšeniční ležák z pivovaru Herold má nejhezčí pivní etiketu. foto: ČTK

Rozhodli o tom sběratelé pivních etiket a pivovarských suvenýrů. Na 36. setkání sběratelů v Táboře řekl tajemník sdružení klubů sběratelů pivovarských suvenýrů František Pinkava.

Sběratelé vybírali z téměř 600 pivních etiket, 66 tácků a 84 pivních korunek, které se objevily v loňském roce. "Pivovar Herold obhájil loňské vítězství," řekl Pinkava. Dnešního setkání se zúčastnilo na 120 sběratelů z celého Česka.

V Česku podle Pinkavy existuje 22 sběratelských klubů zaměřených výhradně na věci související s pivem a pivovarnictvím. Existují však také další odborné pivní sekce při jiných sběratelských klubech a spousta dalších sběratelů se své vášni věnuje, aniž by cítila potřebu se jakkoli organizovat. "Odhadem se u nás sběrem pivních etiket, tácků a dalších pivovarnických suvenýrů zabývá hodně přes 2000 lidí," řekl Pinkava.

Mezi sběrateli prý převažují hlavně lidé střední a starší generace. "Mladí zatím zřejmě nemají vyhraněné hodnoty, ale časem k nim dospějí," říká s úsměvem Pinkava.

Sběratelé se neomezují pouze na etikety a pivní tácky, které ve sbírkách převažují. Sběratelských okruhů je podle Pinkavy kolem dvou desítek. Lidé sbírají například také pivní sklo, propisovací tužky s logy pivovarů, otvíráky, reklamní samolepky a krabičky od zápalek s emblémem pivovarů. V poslední době se stávají nejžádanějším sběratelským artiklem pivní láhve s litými nápisy.

Dříve stáčel pivo do podobných lahví téměř každý, i menší pivovar.

Historické láhve se však podle sběratelů dají sehnat jen velmi těžko. "Jak se říká - karty už jsou rozdány, občas se objeví, když sběratel zemře a sbírka se rozprodává," uvedl Pinkava. Objevují se však i nové lahve, které si podle něj zatím mohou dovolit jen větší pivovary, například Budvar, Staropramen a některé další.

Sběratelskou raritou současnosti je podle Pinkavy etiketa z táborského speciálního prémiového piva Jublák. Světlý ležák byl uvařen v omezeném množství u příležitosti konání letošních 20. pivních slavností v Táboře.

"Etiket bylo vydáno jen 300 kusů, pro sběratele je to vzácnost," dodal Pinkava.

Autoři: ,