Neděle 2. dubna 2023, svátek má Erika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Magazín

Nejhorší den v roce. Proč Skleslé pondělí připadá na dnešek a co s tím dělat


I na těžká rána opilcova sport pomáhá... | foto: Profimedia.cz

Premium Doporučujeme
Krátké dny, povánoční nadbytek kil a přebytek dluhů. Nesplněná předsevzetí a mráz zalézající za nehty. Mějte se na pozoru! Nejdepresivnější den v roce, anglicky Blue Monday čili Skleslé pondělí, letos připadá na 17 ledna, tedy na dnešek. Je ale na tvrzení, že je třetí lednové pondělí nejdepresivnějším dnem roku, vůbec něco pravdy?

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet první měsíc za 1 Kč

Psal se rok 2005, když britský psycholog Cliff Arnall přišel s unikátním vzorcem, podle kterého spočítal, že nejdepresivnějším dnem v roce je třetí lednové pondělí. Určitě mu nelze upřít, že na to šel od lesa. Jeho vzorec demonstruje, že právě v tento den si lidé začnou zoufat, že ještě neshodili všechna kila, co přes Vánoce přibrali.

Také jim dojde, kolik budou muset splácet za dluhy, které si v předchozích letech „nasekali“, a spočítají si, jak mizerný mají plat. Dále si uvědomí, že se jim nedaří plnit novoroční předsevzetí tak, jak si přáli, a o kterých byli ještě na silvestra přesvědčení, že je úspěšně zrealizují. K tomu přičtěte novoroční lenost, mráz, krátké dny, dlouhé noci a máte podle Arnalla zaděláno na pořádnou lednovou depresi.

Na druhou stranu neexistuje žádný vědecký důkaz, že by zrovna leden přál depresím více než jiné měsíce v roce. A když se zamyslíte, ve svém životě jste už určitě zažili i mnohem horší dny než nějaké třetí lednové pondělí…

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se
Autor:

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat