Pátek 24. května 2024, svátek má Jana
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nejpopulárnější pes na světě Obamovi schovává ponožky a ničí boty

Magazín

  15:45
WASHINGTON - První pes Spojených států, Obamův Bo, toho během čtyř měsíců, kdy zastává svůj "úřad", stihl již mnoho. V psí škole se naučil na povel sednout, lehnout i podávat pac. Cupuje časopisy, schovává páníčkům ponožky a rozkousal tenisky i samotnému prezidentovi. Svou první letní dovolenou nedávno strávil na ostrově Martha's Vineyard

Bo venčí prezidenstskou rodinu foto: ČTK

Bo většinu svých dnů začíná časnou ranní procházkou se svou paničkou Michelle Obamovou a končí noční vycházkou s páníčkem Barackem Obamou. Mezitím si desetiměsíční Bo hraje s Maliou a Sashou, dcerami Obamových, dělá neplechy jako ostatní štěňata a mnoho času také tráví tím, že jen tak leží a pozoruje dění kolem sebe.

Prezident Obama uvedl, že vycházky s jejich rodinným psem jsou zlatým hřebem jeho náročných dnů. Malia a Sasha si velmi přály psa, ale rodiče se splněním tohoto přání chtěli počkat, až skončí prezidentská kampaň. O volební noci Obama dodržel slovo a řekl děvčatům, že si vysloužily nové štěně, které s nimi půjde do Bílého domu.

Každý hned chtěl vědět podrobnosti a začalo se spekulovat. Jaký druh psa to bude? Bude to psík z útulku, nebo štěně s rodokmenem? Tiskový úřad Bílého domu uvedl, že v tu dobu vyřizoval mnohem více telefonátů ohledně dotazů na psa než na další, závažnější témata prezidentského úřadu.

Když pak prezident Obama navštívil na začátku dubna Evropu, ptali se ho na plánovaného psa dokonce i na francouzském fóru ve Štrasburku. Rodina Obamových posléze zúžila výběr vhodných plemen na labradora nebo portugalského vodního psa, dvě rasy, které díky typu své srsti nezhorší alergii starší dcery. Obama uvedl, že by dal sice přednost psovi z útulku, ale ani jedno z vybraných plemen se v útulku moc často neobjevuje.První pes Spojených států - Bo

Nakonec Obamovým do rodiny přibylo několik dní po prezidentově návratu z Evropy chundelaté štěně portugalského vodního psa. Černé štěně s bílou hrudí a předními tlapkami dostali od dlouholetého senátora Edwarda Kennedyho a jeho ženy.

Od tohoto okamžiku se chundelatý Bo stal jedním z nejpopulárnějších psů na světě. Získal například v anketě teenagerů titul nejoblíbenější domácí zvíře celebrity. Barack Obama ho pak nazval hvězdou rodiny.

Bílý dům také na četné žádosti vydal speciální baseballovou kartičku s fotografií psa, na které si například přečtete, že Bo neumí plavat a že jeho cílem je přátelit se se zahraničními politiky. Každý, kdo pejskovi napíše (a to se stává velmi často), obdrží jako odpověď jednu tuto kartičku. Nezávisle na aktivitách Bílého domu se v prodeji objevila i plyšová zvířátka kopírující podobu prezidentského mazlíčka, knížky a také puzzle s jeho obrázkem.

Žádný pes však není dokonalý a ani Bo není výjimka. Americká první dáma na něj prozradila, že rozcupoval už minimálně jeden časopis a zničil prezidentovy tenisky. Už ho také viděli, jak ukořistil ponožku a pelášil s ní a ve tváři měl uličnický výraz, ze kterého se dalo přímo číst: "Chyťte si mě, jestli to dokážete".

Bushův pes vydal knihu
Michelle Obamová řekla, že si musí dávat v Bílém domě dobrý pozor na zavírání některých dveří, aby tam Bo nepronikl a nedělal neplechu. Správné způsoby si štěně postupně osvojí díky výcviku v psí škole. Bo je zatím poslední a zároveň nejchlupatější pes z dosavadních prezidentských psů, kteří poutali pozornost veřejnosti. Popularita fenky zlatého retrívra Liberty, která patřila prezidentu Geraldu Fordovi, například prudce stoupla, když přivedla na svět osm štěňátek.

Millie, špringršpanělka George Bushe staršího, je dokonce označována za první zvíře, které vydalo vlastní knihu, "diktovala" ji prý první dámě Barbaře Bushové. Millie se také objevila na titulní straně časopisu Life. Skotský teriér George Bushe mladšího měl vlastní webové stránky, na kterých si zájemci mohli prohlédnout svět z psího pohledu díky videoprojekcím, neboť pes měl na svém obojku umístěnou malou kameru.

Nyní však v Bílém domě září hvězda jménem Bo. Jak se proslaví? Trenérka zvířecích mazlíčků celebrit Andrea Ardenová z New Yorku navrhla, aby se Bo zapojil do programu, který učí děti hezky se chovat ke zvířatům, nebo do kurzu caninoterapie. "Myslím, že by to bylo lepší, než aby Bo třeba napsal knihu," podotkla Ardenová.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!