Středa 6. prosince 2023, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nejstarší a nejdražší

Magazín

  8:11
VÍDEŇ - Ve vídeňské aukční síni Westlicht byl o víkendu vydražen první komerčně vyráběný fotopřístroj na světě - takzvaný daguerrotype z roku 1839. Neznámý zájemce, který se do aukce zapojil přes internet, jej získal za 588 613 eur (asi 16,7 milionu korun), což je nejvyšší částka, za jakou byl kdy prodán fotoaparát.

Předchůdce moderní fotografie. Unikátní výrobek pochází z roku 1839. foto: AFP

Aukce vzbudila mezi sběrateli značnou pozornost a zúčastnili se jí mimo jiné dražitelé až z Koreje, Spojených států a Japonska.

Nový majitel vzácného přístroje svou národnost neodtajnil.

Fotopřístroj byl vyroben pařížskou firmou Bratři Susseové. Jedná se o relativně velkou dřevěnou „bedýnku“ s jednoduchým objektivem tvořeným jedinou čočkou.

Nalezen byl nedávno na půdě jistého domu v Mnichově, kde ležel zapomenutý téměř sedmdesát let.

Potvrzení mýtu
Autentičnost přístroje potvrdil svou expertizou švýcarský odborník na dějiny fotografie Michel Auer. Ten věří, že vydražený aparát je jediným zachovaným přístrojem z dílny bratří Susseů.

Dosud byl tento fotoaparát pokládán za poloviční mýtus - z dobových pramenů bylo jisté, že kdysi opravdu existoval, ale v moderní době se o žádném jeho exempláři nevědělo.

Až do nálezu tohoto přístroje byl za nejstarší a zároveň i nejdražší fotoaparát na světě považován daguerrotype vyrobený Alphonsem Girouxem, švagrem vynálezce Louise Daguerra. Světová muzea vlastní celkem dvanáct kusů Girouxova přístroje, ovšem i nejstarší z těchto exponátů jsou o několik měsíců mladší než přístroj bratrů Susseových.

Právě unikátnost tohoto fotografického přístroje a jeho perfektní stav byl zřejmě hlavním důvodem toho, že se díky aukci stal historicky nejdražším fotoaparátem. Dosavadní rekord v ceně zaplacené za fotoaparát hravě překonal o více než deset milionů korun.

Autor: