Neděle 20. září 2020svátek má Oleg 6 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Nejstarší a nejdražší

Předchůdce moderní fotografie. Unikátní výrobek pochází z roku 1839. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předchůdce moderní fotografie. Unikátní výrobek pochází z roku 1839. | foto: AFP

VÍDEŇ Ve vídeňské aukční síni Westlicht byl o víkendu vydražen první komerčně vyráběný fotopřístroj na světě - takzvaný daguerrotype z roku 1839. Neznámý zájemce, který se do aukce zapojil přes internet, jej získal za 588 613 eur (asi 16,7 milionu korun), což je nejvyšší částka, za jakou byl kdy prodán fotoaparát.

Aukce vzbudila mezi sběrateli značnou pozornost a zúčastnili se jí mimo jiné dražitelé až z Koreje, Spojených států a Japonska.

Nový majitel vzácného přístroje svou národnost neodtajnil.

Fotopřístroj byl vyroben pařížskou firmou Bratři Susseové. Jedná se o relativně velkou dřevěnou „bedýnku“ s jednoduchým objektivem tvořeným jedinou čočkou.

Nalezen byl nedávno na půdě jistého domu v Mnichově, kde ležel zapomenutý téměř sedmdesát let.

Potvrzení mýtu
Autentičnost přístroje potvrdil svou expertizou švýcarský odborník na dějiny fotografie Michel Auer. Ten věří, že vydražený aparát je jediným zachovaným přístrojem z dílny bratří Susseů.

Dosud byl tento fotoaparát pokládán za poloviční mýtus - z dobových pramenů bylo jisté, že kdysi opravdu existoval, ale v moderní době se o žádném jeho exempláři nevědělo.

Až do nálezu tohoto přístroje byl za nejstarší a zároveň i nejdražší fotoaparát na světě považován daguerrotype vyrobený Alphonsem Girouxem, švagrem vynálezce Louise Daguerra. Světová muzea vlastní celkem dvanáct kusů Girouxova přístroje, ovšem i nejstarší z těchto exponátů jsou o několik měsíců mladší než přístroj bratrů Susseových.

Právě unikátnost tohoto fotografického přístroje a jeho perfektní stav byl zřejmě hlavním důvodem toho, že se díky aukci stal historicky nejdražším fotoaparátem. Dosavadní rekord v ceně zaplacené za fotoaparát hravě překonal o více než deset milionů korun.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Vědec - ilustrační fotka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Vědec - ilustrační fotka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Vědec - ilustrační fotka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...