Středa 29. listopadu 2023, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Největší sbírku pálenek má senior z Hodonínska

Magazín

  19:00
Sbírání pálenek zcela propadl Josef Pomajbík z Vápenek na Hodonínsku, který již brzy oslaví 78. narozeniny. Přes 45 let střádá ve svém sklípku láhve s tímto "tvrdým" pitím z celého světa. Jeho kolekci tvoří 1538 pálenek. "Jsou mezi nimi i rarity," řekl sběratel. Díky sbírce získá již brzy zápis v české knize rekordů.

Osmasedmdesátiletý alkoholový rekordman Josef Pomajbík. foto: ČTK

Kdysi pracoval vášnivý sběratel jako vedoucí restaurace. Tehdy ho napadlo, že začne pálenky sbírat. Následně se to rozneslo po jeho známých, kteří mu dodnes z celého světa nosí láhve s pálenkami. Každá z nich dostane své pořadové číslo a je zařazena do archivu. "Co je v archivu, to se nepije ani nekoštuje. Tím by se sbírka narušila," zdůraznil Pomajbík.

Osmasedmdesátiletý alkoholový rekordman Josef Pomajbík.

Pálenka s krokodýlem
Mezi jeho sběratelskými unikáty jsou například láhve, v nichž jsou v alkoholu naloženi malí krokodýli, kajmani nebo mořští koníci. Spíše jako dekorace do interiérů působí láhve s pálenkami, v nichž "plavou" známé i méně známé bylinky.

Bylinkové pálenky doporučuje vášnivý sběratel všem, kteří mají alkohol z páleného ovoce a dalších produktů rádi. "Ideální je si dát po ránu štamprličku něčeho z bylinek. Bezesporu to utužuje zdraví," dodal Pomajbík s úsměvem. K těmto účelům si ale pálenky vždy extra kupuje, aby svoji jedinečnou sbírku nenarušil.

Autor:

Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®
Pomožte svému dítěti lépe se soustředit! Vyzkoušejte doplněk stravy ESPRICO®

Máte dojem, že má vaše dítě potíže se soustředěním? Impulzivita a hyperaktivita zasahují do jeho každodenního života? V tom případě by se mohl stát...