13. července 2009 10:12 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Nejvíc se vrací peněženky s fotkou dětí

Peněženka - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peněženka - ilustrační foto. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

EDINBURGH Kdo chce, aby se mu jeho ztracená peněženka někdy vrátila, měl by v ní mít fotky. Na nálezce prý nejvíce „zabírají“ fotografie dětí, roztomilých zvířátek, rodin a portréty postarších lidí. Tvrdí to alespoň podle listu The Daily Telegraph výsledky nového výzkumu.

Členové výzkumného týmu minulý rok v ulicích skotské metropole "poztráceli" celkem 240 peněženek. Poté s napětím očekávali, kolik se jich opravdu vrátí svým původním majitelům. Do některých z nich přitom vložili právě jednu ze zmíněných fotografií. Ostatní obsahovaly potvrzení, že její majitel nedávno přispěl některé charitativní organizaci. V žádné z nich ale nebyly peníze.

Richard Wiseman, psycholog, který na celý průzkum dohlížel, řekl, že 42 procent peněženek bylo posláno zpět. Přitom těch, ve kterých byly fotografie dětí, bylo vráceno plných 88 procent. Fotografie štěňátek si s 53procentní úspěšností vrácení také prý nevedly špatně.

Vráceno bylo 48 procent peněženek s nějakým rodinným snímkem, ale jen 28 procent těch s fotkou starších lidí. Oproti tomu potvrzení o charitativním daru srdce nálezců moc neobměkčilo. Majitelům se vrátilo pouze něco mezi patnácti a dvaceti procenty.

"Snímky dětí probudily v lidech ochranitelské pocity, což z evolučního hlediska není nic zvláštního," řekl profesor Wiseman, který působí na univerzitě v Hertfordshire. "I tak jsme velice překvapeni, kolik peněženek si našlo cestu zpět ke svým pánům," dodává psycholog.

gaa, Lidové noviny

Najdete na Lidovky.cz