Neděle 21. července 2024, svátek má Vítězslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Nejvíce na východě žvýkají Slovinci, Češi jsou třetí

Magazín

  13:38
PRAHA - Češi jsou na třetím místě ve žvýkání žvýkaček mezi národy východní a střední Evropy. Každý Čech jich loni ročně vyžvýkal v průměru 128. Vyplývá to z průzkumu společnosti Wrigley. Ze zemí bývalého východního bloku žvýkají více pouze lidé ve Slovinsku a Chorvatsku.
Žvýkačky - ilustrační foto.

Žvýkačky - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Přesto v této činnosti zaostávají za západní Evropou a zejména severní Amerikou, kde se roční spotřeba blíží 200 kusům na osobu a rok.

Průměrný obyvatel Slovinska ročně spotřebuje 167 žvýkaček, občan Chorvatska 160. Slovensko se v pomyslném žebříčku mezi východními zeměmi umístilo na šestém místě se 110 žvýkačkami. Poslední příčka patří Litvě se 66 kusy za rok.

Ze zemí západní Evropy žvýkají nejvíce Švýcaři, kteří si ročně dají v průměru 186 žvýkaček na osobu, na druhém místě skončili Irové se 173. Naopak na chvostě se umístili Němci se spotřebou 112 kousků žvýkací gumy.

Podle údajů společnosti Nielsen v období od loňského dubna do letošního března poklesl v tuzemských obchodech prodej žvýkaček téměř o devět procent na 2,061 milionu kilogramů, přesto za menší prodané množství vyinkasovali obchodníci mírně více než o rok dříve ( zhruba 1,42 miliardy korun).

Podle Jany Petrové, manažerky společnosti Wrigley, která má v ČR více než devadesátiprocentní podíl na trhu žvýkaček, se v souvislosti s panující ekonomickou krizí mění spotřební zvyklosti Čechů, kteří omezují své nákupy.

Tento trend se podle ní nevyhýbá ani žvýkačkám. Zvýšené tržby obchodníků při menším objemu prodeje jsou podle ní důsledkem zdražení žvýkaček, ke kterému v uplynulém roce došlo.

Obliba žvýkání v Česku roste s klesajícím věkem dotazovaných, vyplývá dále z průzkumu. Nejvíce žvýkají lidé ve věku od 18 do 29 let, naopak mezi lidmi nad 60 let žvýká pouze necelá třetina Čechů.

Žvýkání zmírňuje stres
Lidé žvýkají zejména proto, aby si osvěžili dech a kvůli zdravým zubům, žvýkáním také zmírňují stres a zvyšují svou koncentraci na práci. Podle Petrové roste zejména počet lidí, kteří žvýkají ze zdravotního hlediska a žvýkáním se snaží zamezit vzniku zubního kazu. Nejvíce respondentů sáhne po žvýkačce po jídle a také ve chvíli, kdy jsou zavaleni prací a musí se soustředit.

Přestože se stále rozšiřuje škála chutí nabízených žvýkaček, zůstávají Češi spíše konzervativní a dlouhodobě největší oblibě se u nich těší zejména různé varianty mátové příchutě.

"Na jihu Evropy mají lidé v oblibě žvýkačky s příchutí tropického ovoce, v severní Americe je oblíbena také skořicová či lékořicová příchuť," uvedla Petrová. Ve světě i v Česku pak roste obliba větších a praktičtějších balení žvýkaček.

Jako společenský přijatelné považuje osm z deseti dospělých žvýkání v přírodě, na ulici či na stadionech. Zhruba polovina lidí toleruje žvýkání také v restauracích, klubech, kinech a dopravních prostředcích, 40 procent je tolerantní ke žvýkání na pracovištích. Naopak naprosto nepřijatelné je žvýkat na pohřbech, při televizních rozhovorech. Častý je též názor, že by se nemělo žvýkat také v divadlech nebo ve škole.

Autor: