Pondělí 1. června 2020svátek má Laura 9 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Několik kilo navíc vám může prodloužit život, tvrdí vědci

Trápíte se několika kily navíc? Nemusíte. Vědci zjistili, že lidé s mírnou nadváhou žijí déle. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Trápíte se několika kily navíc? Nemusíte. Vědci zjistili, že lidé s mírnou nadváhou žijí déle. | foto: Shutterstock

OTTAWA Mírná nadváha je pravděpodobně pro člověka prospěšná, protože ho může uchránit před předčasným úmrtím. K takovému závěru dospěli kanadští badatelé, jejichž nová studie byla zveřejněna v internetovém vydání časopisu Obesity.

Vědci zjistili, že podvyživení a extrémně obézní lidé umírají dřív než lidé s normální váhou, zatímco ti s mírnou nadváhou žijí déle než lidé s přiměřenou váhou.

"Není žádným překvapením, že extrémní podvyživenost a nadměrná obezita zvyšují riziko úmrtí, překvapivé ovšem je, že mírná nadváha může přinést lidem výhodu delšího věku," konstatoval badatel David Feeny z Kaiser Permanente Center for Health Research.

Jeho kolega, profesor Portlandské státní univerzity Mark Kaplan, ale zastává názor, že zatímco několik málo kilogramů navíc může chránit starší lidi, jejichž zdraví se s postupujícím věkem horší, neznamená to, že lidé s normální váhou by se měli snažit přibrat.

"Naše studie přihlížela k úmrtnosti, nikoli ke kvalitě života, a s obezitou souvisí mnohé negativní důsledky pro zdraví, včetně vysokého tlaku, vysokého cholesterolu a diabetes," prohlásil Kaplan.

Studie byla založena na zkoumání souvislosti mezi takzvaným indexem tělesné hmotnosti (BMI) a úmrtími ve skupině 11.326 dospělých v Kanadě během 12 let za současného využití údajů National Population Health Survey.

Během studijního období (1994/1995 až 2006/2007) podvyživení lidé umírali ve srovnání s normálně vážícími lidmi s o 70 procent vyšší pravděpodobností, zatímco extrémně obézní lidé umírali s o 36 procent vyšší pravděpodobností. Ale lidé s nadváhou umírali s pravděpodobností jen o 17 procent vyšší. Relativní riziko pro obézní lidi bylo téměř shodné jako v případě jednotlivců s normální váhou.

Podle badatelů je to první rozsáhlá kanadská studie, která ukazuje, že lidé s nadváhou mohou skutečně žít déle než ti s normální váhou. K obdobným závěrům dospěl i starší výzkum provedený v USA, jehož výsledky byly publikovány v roce 2005 v odborném časopise Journal of the American Medical Association.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!