Pátek 7. května 2021svátek má Stanislav 11 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Několik kilo navíc vám může prodloužit život, tvrdí vědci

Trápíte se několika kily navíc? Nemusíte. Vědci zjistili, že lidé s mírnou nadváhou žijí déle. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Trápíte se několika kily navíc? Nemusíte. Vědci zjistili, že lidé s mírnou nadváhou žijí déle. | foto: Shutterstock

OTTAWA Mírná nadváha je pravděpodobně pro člověka prospěšná, protože ho může uchránit před předčasným úmrtím. K takovému závěru dospěli kanadští badatelé, jejichž nová studie byla zveřejněna v internetovém vydání časopisu Obesity.

Vědci zjistili, že podvyživení a extrémně obézní lidé umírají dřív než lidé s normální váhou, zatímco ti s mírnou nadváhou žijí déle než lidé s přiměřenou váhou.

"Není žádným překvapením, že extrémní podvyživenost a nadměrná obezita zvyšují riziko úmrtí, překvapivé ovšem je, že mírná nadváha může přinést lidem výhodu delšího věku," konstatoval badatel David Feeny z Kaiser Permanente Center for Health Research.

Jeho kolega, profesor Portlandské státní univerzity Mark Kaplan, ale zastává názor, že zatímco několik málo kilogramů navíc může chránit starší lidi, jejichž zdraví se s postupujícím věkem horší, neznamená to, že lidé s normální váhou by se měli snažit přibrat.

"Naše studie přihlížela k úmrtnosti, nikoli ke kvalitě života, a s obezitou souvisí mnohé negativní důsledky pro zdraví, včetně vysokého tlaku, vysokého cholesterolu a diabetes," prohlásil Kaplan.

Studie byla založena na zkoumání souvislosti mezi takzvaným indexem tělesné hmotnosti (BMI) a úmrtími ve skupině 11.326 dospělých v Kanadě během 12 let za současného využití údajů National Population Health Survey.

Během studijního období (1994/1995 až 2006/2007) podvyživení lidé umírali ve srovnání s normálně vážícími lidmi s o 70 procent vyšší pravděpodobností, zatímco extrémně obézní lidé umírali s o 36 procent vyšší pravděpodobností. Ale lidé s nadváhou umírali s pravděpodobností jen o 17 procent vyšší. Relativní riziko pro obézní lidi bylo téměř shodné jako v případě jednotlivců s normální váhou.

Podle badatelů je to první rozsáhlá kanadská studie, která ukazuje, že lidé s nadváhou mohou skutečně žít déle než ti s normální váhou. K obdobným závěrům dospěl i starší výzkum provedený v USA, jehož výsledky byly publikovány v roce 2005 v odborném časopise Journal of the American Medical Association.

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jsme inspektoři, ohlásili se agenti do Vrbětic. Později se ozval výbuch

Lidé v okolí Vrbětic protestovali po výbuších proti skladu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přijeli do muničních skladů ve Vrběticích a prokázali se jako zaměstnanci ostravské firmy Imex Group. Jednalo se však o...

Muž z Imex Group: Do beden k odeslání by se ve Vrběticích nikdo nedostal

Vjezd do bývalých muničních skladů ve Vrběticích | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sklady ve Vrběticích na Zlínsku, které podle českých tajných služeb vyhodili do povětří ruští tajní agenti, měla...

Války budoucnosti mohou probíhat v lidské mysli, říká bezpečnostní analytička

Kristina Soukupová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Její znalosti sice využívají vojáci a jeden kolega ji prý s nadsázkou navrhl jmenovat čestnou generálkou britské...

Norské Rybičky pro chytré hlavičky: Zapojte se do 2měsíčního testu doplňku stravy pro děti
Norské Rybičky pro chytré hlavičky: Zapojte se do 2měsíčního testu doplňku stravy pro děti

Zdravé tuky nebo-li Omega-3 jsou klíčové pro správný vývoj a funkci nervové soustavy. Většina lidí jich ale ve svém jídelníčku nepřijímá dostatek....